Možno ste už bicykel pre deti vybrali dávnejšie, možno ho ešte len vyberáte. V každom prípade však nezaškodí pozrieť sa na najčastejšie chyby pri kúpe detského bicykla. Nad niektorými sa možno pousmejete, niektoré sa vám možno budú zdať prehnané, no na konci už budete vedieť, čomu sa nabudúce určite vyhnete a na čo si dáte pozor. Prečítajte si o najbežnejších chybách pri výbere bicykla pre deti a buďte o krok vpred.

 

1. Príliš veľký detský bicykel

S myšlienkou, že dieťa aj tak rýchlo rastie, mnohí rodičia kúpia svojej ratolesti väčší detský bicykel. Dieťa však bude mať na veľkom bicykli problém udržať rovnováhu a po prvom páde môže celkom stratiť záujem o cyklistiku. A to by predsa bola večná škoda.

Nekupujte dieťaťu bicykel s myšlienkou: “Však ono rýchlo dorastie.” Ak mu kúpite priveľký bicykel a ono nebude schopné dosiahnuť na pedále, bude v napätí, prípadne celkom stratí záujem o jazdu na bicykli. Podobne aj bicykel s veľkými kolesami bude preň oveľa ťažší na ovládanie, horšie sa mu dosiahne na volant, čo vedie k strate istoty a strachu z bolestivého pádu.

2. Kúpa detského bicykla podľa veku, nie podľa výšky dieťaťa

Veľkosť detského bicykla vyberajte podľa výšky dieťaťa, nie podľa veku. Pri jazde na malom bicykli si totiž dieťa bude udierať kolená o riadidlá a v dôsledku nesprávnej distribúcie hmotnosti bude pre neho cyklistika nepohodlná až nepríjemná. Ďalším javom je skutočnosť, že na príliš malom bicykli dieťa nemá dostatok miesta na šliapanie, nohy v kolenách má ohnuté v neprirodzenej polohe, takže sa pri bicyklovaní rýchlo unaví, trpí a preto si nemôže vychutnať radosť z jazdy.

3. Snaha ušetriť pri kúpe čo najviac

To, čo je lacné, je zvyčajne málo kvalitné. Platí to aj pri detských bicykloch, a preto nekupujte pre dieťa najlacnejší bicykel. Šetriť na deťoch sa neopláca, riskujete tým ich bezpečnosť a zdravie. Navyše, overení výrobcovia detských bicyklov poskytujú na svoje produkty všetky potrebné certifikáty, záruku i servis.

4. Rodičia pri výbere nepočúvajú názor dieťaťa

Neopýtať sa na názor dieťaťa pri kúpe detského bicykla je tiež chyba. Je viac než jasné, že dieťa nebude chcieť jazdiť na bicykli, ktorý sa mu nepáči. Preto si vypočujte názor dieťaťa skôr, než vami vybraný bicykel prinesiete domov. Najkrajšou odmenou vám budú rozžiarené očká vašej malej princeznej či nadšený výraz budúceho pretekára. Veď kvôli tomu to predsa robíte, či nie?

5. Nesprávne zvolené kolesá bicykla

Otázka výberu kolies sa trochu komplikuje od veku nad sedem rokov, kedy sa popri výške dieťaťa začnú zohľadňovať aj osobné priority. Sú deti, ktoré snívajú o horskom bicykli, iné dajú prednosť cestným, zatiaľ čo ostatné budú preferovať trekingové, vhodné aj na turistiku.

Výber je totiž široký a zahŕňa aj také veci, ako napríklad to, či zaobstarať bicykel s odpruženou vidlicou a pod. Aj tu je potrebné zvážiť vstupnú investíciu, pretože práve tento krok môže byť tým kľúčovým momentom, ktorý môže pomôcť k získaniu trvalého vzťahu k cyklistike.

6. Prehadzovačka na bicykli pre malé deti

Pre dieťa mladšie ako 10 rokov odborníci neodporúčajú kupovať detský bicykel s prevodovkami. Je to tak preto, lebo takéto malé dieťa sa ešte nedokáže venovať bezpečnej jazde a zároveň prepínať prevodové stupne.

7. Chýbajúce bezpečnostné prvky

Pri výbere detského bicykla nezabudnite dbať na bezpečnosť detí na bicykli. Určite nešetrite na bezpečnostnej prilbe a iných ochranných doplnkoch. Naopak, učte dieťa už od začiatku, že počas jazdy na bicykli musí používať detskú cyklistickú prilbu. Úplne najvhodnejšie by bolo, ak by malo tiež reflexnú vestu, chrániče kolien a rúk, a tiež dodržiavalo pravidlá cestnej premávky. Nezabudnite, že deti do 14 rokov by nemali jazdiť po cestnej komunikácii bez sprievodu dospelého.

8. Bicykel s pákovou brzdou

Kúpiť deťom bicykel s pákovou ručnou brzdou rozhodne neodporúčame. Detské ruky skrátka nie sú dostatočne veľké a silné na stlačenie brzdovej páky. Preto detské bicykle, pri ktorých sa pedále točia aj smerom dozadu, nie sú práve najlepším riešením. Deti do šiestich rokov by mali mať možnosť pri bicyklovaní zabrzdiť predovšetkým zadnou pedálovou brzdou.

9. Príliš ťažký detský bicykel

Hmotnosť bicykla pre deti sa odvíja od použitého materiálu. Detské bicykle s odľahčenou hliníkovou konštrukciou sú síce drahšie, ale aj oveľa ľahšie ako oceľové. Najmä malé deti bicyklovanie zo začiatku pomerne rýchlo omrzí, takže bicyklík budete musieť domov odniesť vy. V neposlednom rade si tak pred nadmernou záťažou ochránite svoj vlastný chrbát.

10. Reťaz na detskom bicykli nemá chránič

Zachytenie oblečenia do reťaze na bicykli počas jazdy má nezriedka následky v podobe bolestivých pádov. Práve preto každá reťaz detského bicykla musí byť zakrytá dobre upevneným krytom na kľuky tak, aby sa do nej počas jazdy nezachytilo oblečenie.

Súvisiace príspevky