Večery sa predlžujú, noci skracujú, vonku začína prituhovať zima. Mesiace nepoužívané ohrievače zase začínajú slúžiť – a vykurovacia sezóna načiera do našich peňaženiek. Ako môžeme ušetriť peniaze na ohreve? Cent k centu a časom zistíte, že ste ušetrili slušnú sumu peňazí.

 

  1. Zníženie teploty o jeden stupeň môže ročne ušetriť 70 až 10 euro. Určite stojí za to prehodnotiť, či nekúrite príliš. Izbová teplota je 20 stupňov Celzia, ale väčšina ľudí kúri na vyššie teploty.
  2. Noste viac oblečenia, tielka, košele miesto tričiek, hrubšie ponožky. Je zima. A takýto detail sa tiež počíta.
  3. V zime šetrite viac teplou vodou. Zohrievanie vody je veľmi drahá položka, rýchlejšia sprcha, menšie plytvanie, rozumnejší dohovor s rodinou – a máme tu ďaľšie šetrenie.
  4. Keď idete preč, vypnite kúrenie, nastavte termostaty, aby sa kúriť začalo pred vašim príchodom domov. Ak v dome nikto nie je načo kúriť? Dôležité je, ako rýchlo trvá rozkúrenie nanovo.
  5. Pri varení nepotrebujete elektrické ohrievače. Vo vyťaženej kuchyni je teplo od iného zdroja tepla – sporáka, trúby. Ak varíte hodiny, môžete smelo stíšiť teplotu na termostate. Neotvárajte zbytočne chladničku, je to veľmi škaredý zlozvyk veľkej kopy ľudí.
  6. Zapojte deti. Vychovávajte ich odmalička ako neplytvať energiou, ako vypínať a zapínať spotrebiče iba v nevyhnutný čas.
  7. Preštudujte si, kedy je lacnejší plyn a kedy elektrina. Elektrický ohrievač sa napríklad ohrieva dlhšie a je drahší, plyn zase môže zapáchať, je tu isté riziko nebezpečia. Elektrický ohrev je výborný na občasné prikúrenie, plyn na dlhodobejšie obdobie.
  8. Koberce a záclony naozaj zadržiavajú veľké množstvo tepla. Považuje sa to za veľmi slušný spôsob šetrenia a ešte máte aj príjemnejšie zariaden domov.
  9. Neblokujte ohrievače nábytokom, nestavajte ich pri otvorené okná. Určite chápete prečo.
  10. Spolupracujte so slnkom. Znie to možno smiešne, ale fyzika nepustí. Na časť domu kam svieti slnko, je zvyčajne teplejšia ako zvyšok v tieni.

Súvisiace príspevky