Spánkom trávime až jednu tretinu života. Je dôležitý nielen pre správne fungovanie metabolizmu a imunitného systému, ale odráža sa aj v zdraví a množstve energii, ktorou oplývame. Prečítajte si zaujímavosti, ktoré ste o spánku nevedeli.

1. Podľa záznamov najdlhšie bez spánku vydržal stredoškolský študent v roku 1964 a to až 264,4 hodiny.

2. Počas spánku sa deje hneď niekoľko zaujímavých vecí – váš mozog sa dobíja, bunky sa opravujú a telo vypúšťa dôležité hormóny.

3. Dĺžka spánku sa líši od veku – bábätká spia až 16 hodín denne, deti v mladšom veku a tínedžeri 10 hodín, dospelí osem hodín a ľudom po 65.-tom roku života stačí 6 hodín spánku.

4. Snívať sa nám môže aj o ľuďoch, ktorých vlastne nepoznáme. Podvedomie si zapamätá aj tváre neznámych ľudí, napríklad okoloidúcich z ulice.

5. Až dvanásť percent ľudí ma iba čiernobiele sny. Číslo bolo kedysi vyššie, ale od vynájdenia farebnej televízie sa začalo znižovať.

6. Vašu osobnosť je možné určiť aj podľa polohy, v akej často spávate. Ľudia, ktorí spávajú na boku v klbku sú príjemní a otvorene vyjadrujú svoje myšlienky. Pokiaľ spávate na boku vo vyrovnanej pozícii, ste spoločenskí, na chrbte spávajú hlavne rezervovaní ľudia a na bruchu zas ľudia zábavní a vtipní.

7. Poniektoré zvieratá prespia skoro celý deň. Patria k nim napríklad koaly, ktoré potrebujú až 22 hodín spánku či hnedé netopiere, ktoré spia 20 hodín. Kontrast k nim vytvárajú žirafy. Tým stačia obyčajné 2 hodinky.

8. Človek umrie skôr zo spánkovej deprivácie ako od hladu. Bez jedla váš organizmus vydrží až dva týždne, zatiaľ čo už 10 dní bez spánku vás môže zabiť.

9. Mnoho ľudí trpí rôznymi spánkovými poruchami. Existuje však niekoľko tipov, ako sa na spánok lepšie pripraviť. Nejesť po šiestej večer, poriadne vyvetrať spálňu a nemať v nej viac ako 20 stupňov Celzia. Myslieť by ste mali aj na kvalitné vybavenie. Posteľ z masívu vyrobená z dreva vás udrží v spojení s prírodou, z ktorej podľa Feng shui načerpáte potrebnú energiu, správny matrac s vyhovujúcim stupňom tvrdosti a dobrou priedušnosťou vás počas celej noci udrží v stabilizovanej polohe a anatomický vankúš ochráni vašu krčnú chrbticu.

10. Aj slepí ľudia môžu v snoch vidieť. Ak sa človek totiž slepý nenarodil, v snoch vidí farby aj obrazy.

Súvisiace príspevky