ewita

Ako sa starať o krb v zime?

Vraj je sledovanie rodinného krbu a poslúchanie praskania dreva jedna z vašich najobľúbenejších činností v zime? Mať doma krb je určite skvelá vec, dôležitá je však takisto starostlivosť, ktorú kozubu venujete, čo pred vykurovacou sezónou platí dvojnásobne. Akú starostlivosť mu teda dopriať, aby ste si mohli po celú zimu užívať príjemné teplo domova?

 

Odborný servis

Nespoliehajte sa vždy iba na seba a nechajte si váš kozub vyčistiť a skontrolovať odborníkmi. Pravidelná starostlivosť o komín, je pre správnu funkciu nevyhnutná. Túto povinnosť máte tiež zo zákona! Raz ročne je nutné vykonať kontrolu, ktorú musí vykonať výhradne kominár. Komín sa potom musí čistiť trikrát ročne v prípade, že ho využívate v priebehu celého roka, a dvakrát za rok, ak ho využívate len vo vykurovacej sezóne.

 

Čistenie krbu

Ďalej nastáva nutnosť krb čistiť počas sezóny. Ak uvidíte, že je v krbe už dosť popola, vyzametajte ho. Dlhšiu dobu by popol nemal v krbe byť, pretože do seba nasáva vlhkosť a jeho súčasti potom korodujú. K vymetaniu popola môžete využiť ako klasickú metličku, ale aj špeciálne vysávače.

Kvalitné kurivo

Aby ste sa mohli na krb spoľahnúť, kupujte len kvalitné kurivo. Chcete kúriť drevom? Potom vždy strážte, aby bolo dobre preschnuté. Ak do krbu pridáte mokré drevo, začne tlieť, čo nie je príliš žiadúce. Dreva si urobte dostatočnú zásobu, aby ste v zime nemuseli hľadať dodávateľa, ktorý by dodával kvalitné preschnuté drevo za úmernú cenu. Do zásoby si môžete kúpiť aj drevené brikety. Drevené brikety sú ideálnou možnosťou, ako mať doma zásobu kvalitného kuriva. Ich hlavnou a nespornou výhodou je ich suchosť, vďaka ktorej sa veľmi ľahko podpaľujú. Brikety z tvrdého dreva majú skvelú výhrevnosť a môžete ich kúpiť v mnohých tvaroch a veľkostiach. Že je najdôležitejšia u drevenej brikety cena? Nedajte sa zmiasť lacnými briketami, ktoré sú lepené pomocou lepidla a obsahujú v sebe nekvalitné časti, ktoré zle horia a znečisťujú krb. Pokiaľ na briketách nie sú viditeľné odlomky častí, ktoré v nich nemajú byť alebo kúsky lepidla, bude sa zrejme jednať o kvalitné brikety bez ohľadu na ich cenu, ktorá môže byť pokojne nižšia ako u menej kvalitných produktov.

Doprajte vašim kozubom poriadnu starostlivosť. Odmení sa vám príjemným teplom po celú zimu, a vy sa u nich môžete chúliť v deke s čajom v ruke a rodinou okolo vás.