Priemerný človek pracuje osem hodín denne, 40 hodín týždenne, 2000 hodín ročne. Pracovná doba sa pohybuje približne od deviatej do piatej. Pripočítajme k tomu ešte čas, ktorý strávite cestovaním a zistíte, že takmer celý deň trávite v práci mimo svojho domu. Ak svoju prácu milujete a máte pre ňu skutočnú vášeň, nie je to až taký problém. Horší prípad nastáva, keď si každý deň v práci musíte doslova pretrpieť a robíte niečo, čo nemáte radi, kde nemôžete využívať svoju znalosť programovania. Berúc do úvahy platy, ktoré sa priemerne na Slovensku vyskytujú, nie je to príliš príjemná predstava.

Ak hľadáte neúspešne novú prácu a posielate jednu žiadosť za druhou bez výsledkov alebo jednoducho neznášate prácu, ktorú práve robíte, nevzdávajte sa. Vždy je čas začať odznova. Dôležité je nájsť niečo, čo vás bude skutočne baviť a napĺňať. Nezabúdajte však na to, že opustiť zabehané koľaje a začať podnikať chce určitú dávku odvahy a nie malej.

Je dôležité nájsť kariéru, ktorú máte radi, aj keď sa to môže zdať ako nemožná úloha. Nie je dobre zostávať v práci, ktorá vás nenapĺňa. Aké sú možné riešenia?

 

Nájdite to, čo vás baví

Znie to ako klišé, ale je to pravda. Až vtedy budete môcť byť naozaj šťastní. Vtedy vám práca nepríde ani ako práca, ale ako zábava. Budete sa tešiť na ďalšie problémy a situácie, ktoré budete riešiť, lebo na vašej práci vám bude záležať. Pri hľadaní práce je dôležité si reálne zvážiť  svoje plusy i mínusy.

 

Určte si hodnoty

Hodnoty pri hľadaní zamestnania, ktoré máte radi, sú veľmi dôležité. Ujasnite si, čo od práce očakávate a čo by vám vadilo. Ste ochotní sa naďalej vzdelávať? Ste ochotní cestovať aj do zahraničia na služobné cesty? Ak máte rodinu, pravdepodobne  vám takáto práca nebude plne vyhovovať. Mamičky by možno radšej uvítali prácu, ktorú môžu robiť z domu. Tým ušetria čas strávený cestovaním a budú mať viac času na svoje ratolesti.

 

Nikdy nezabúdajte na vzdelávanie sa

Nikto múdry z neba nespadol. Neznamená to, že keď teraz nemáte určité skúsenosti, že ich nikdy nebudete mať. Ale tiež nespite na vavrínoch a stále sa vzdelávajte, učte sa novým veciam vo vašom odbore, ktoré vás budú posúvať ďalej a pridajú vám na hodnote. Vhodné je navštevovať nové kurzy, semináre a školenia, na ktorých sa môžete toho veľa naučiť.