Ako prvý sa pred ostrým slnkom na gladiátorských hrách chránil pomocou zelených smaragdov panovník Nero. Neskôr bojovníci v púšti používali prírodné materiály a kúsky látky, ktorými sa chránili pred ostrým slnkom avšak vynájdenie ozajstných slnečných okuliarov siaha do 13. storočia.

Najprv nikto neveril, že by tmavé sklá mohli chrániť zrak, slnečné okuliare sa dokonca považovali za nevkusnú zdravotnícku pomôcku. Až začiatkom 20. storočia sa slnečné okuliare stali módnym doplnkom. Dnes sú pre nás neodmysliteľnou súčasťou každodenného života.

Počas viac ako storočia okuliare získavali na popularite. Menili sa tvary, farby, výrobné materiály a postupne rástla kvalita až kým sme sa nedostali k okuliarom, ktoré nazývame ultra polarizačné. To čo oddeľuje prvotriedne okuliare od obyčajných nie je viditeľné na prvý pohľad. Nejde o vzhľad, modernosť, zafarbenie ani o to či sú plastové alebo kovové. To najdôležitejšie sa nachádza v šošovkách. Práve od nich záleží, či pohľad na svet iba stmavujú alebo oči aj chránia.

Aj keď sú okuliare výborným doplnkom a každá žena by si vedela vybrať na každú príležitosť iné, treba brať do úvahy aj ich funkčnosť. Obyčajné okuliare, ktoré dnes nájdeme takmer v každom butiku často neobsahujú ani základný UV filter. Práve tento filter spôsobuje elimináciu neviditeľného, pre naše oči škodlivého, ultra fialového svetla. Pre lepšie vysvetlenie, slnečné žiarenie dopadá na Zem v rôznych vlnových dĺžkach – UVA, UVB a UVC. UVA označuje žiarenie s vlnovou dĺžkou 315 nm až 400 nm, UVB s vlnovou dĺžkou 280 nm až 315 nm a UVC s vlnovou dĺžkou 100 nm až 280 nm. Najnebezpečnejšie pre nás je práve UVA žiarenie. Všetky okuliare s filtrom UV400 sú schopné žiarenie tejto vlnovej dĺžky odfiltrovať a zabezpečiť tak ochranu našich očí.

Polarizačné okuliare zahŕňajú okrem UV filtra aj polarizačný filter. Slúži na odstránenie oslepenia odrážajúcimi sa horizontálnymi slnečnými lúčmi. Okuliare s polarizačným filtrom sú vhodné na šoférovanie, oddychovanie pri mori, turistiku, lyžovanie a mnoho iných aktivít. Odstránenie vodorovných odleskov pozitívne vplýva na náš zrak, oči sú menej unavené, vidíme jasnejšie a ostrejšie farby, pozeranie sa na svet je menej rušené odleskami.

 

Ako si teda vybrať správne okuliare?

V prvom rade skontrolujte, či ide o okuliare s UV filtrom a polarizačným filtrom alebo len o obyčajné okuliare, potom si môžete vybrať zafarbenie, ktoré Vám najviac vyhovuje – sivé, hnedé, modré, fialové… a až potom to čo vlastne uvidí každý, tvar. Ten správny model sa niekedy hľadá naozaj ťažko. Existujú však modely, ktoré sedia každému, určite medzi ne patria:

 

Pilotky

Asi najkultovejšie a dodnes najpredávanejšie okuliare sú práve “pilotky”. Tieto okuliare boli pôvodne určené pre pilotov americkej armády, u ktorých po častých slnečných letoch dochádzalo k trvalému poškodeniu zraku. Tento model sa skladá z kovového rámu a špecificky tvarovaných šošoviek. Dnes sa vyrába v desiatkach farebných prevedení, od klasickej zelenej cez zrkadlovky striebornej či zlatej, až po dnes veľmi moderné rose-gold, fialovú, modrú a iné.

Okrúhle okuliare

Nosili sa pred 50 rokmi, nosili sa pred 20 rokmi a nosia sa aj dnes. Okrúhle okuliare sadnú na každý typ tváre. Sú výrazným doplnkom, ktorý zaujme každého. Môžete si vybrať z klasických kovových okuliarov, nazývaných aj “lenonky” alebo moderných plastových. V tom prípade platí veta “čím výraznejšie, tým lepšie”. Najnovšia kolekcia obsahuje viacfarebné modely. Práve tieto patria v kolekcii 2017 medzi tie najpopulárnejšie.

Hranaté

Aj keď je tento model na trhu necelých 70 rokov, dodnes sa stretáva s obrovských úspechom. Nosia ich hviezdy ako Madonna, Leonardo Di Caprio, Beyoncé, nebohý Michael Jackson a mnoho iných. Klasické čierne okuliare so sivými sklami sa skvelo hodia k športovejšiemu outfitu alebo pohodlnému oblečeniu. Farebnejšie prevedenia sú vhodné ako doplnok, určite nezostanú bez povšimnutia.

Kombinované

Najväčším tohtoročným hitom sú kombinované okuliare. Či už ide o kombináciu farieb alebo materiálov, všetko je povolené. Môžete si vybrať z modelov s plastovým rámom a kovovými postrannicami alebo detailmi, kovovým rámom s plastovými postrannicami alebo viacfarebnými modelmi. Všetko je povolené, rozhodne sa nemusíte báť experimentovať.

Súvisiace príspevky