Máte radi chuť fíg? Potom by ste isto boli radi, keby ste si ich chuť mohli užiť kedykoľvek len budete chcieť, že? Pre všetkých milovníkov fíg tu máme skvelú správu. Poradíme vám, ako si každý môže doma vypestovať lahodné figy. Nie je to nič zložité…

 

Na začiatku je nutné vybrať

Figovník sa radí medzi subtropické rastliny, avšak je nutné vedieť, že sa mu skvele darí aj v našich klimatických podmienkach. Výhodou figovníkov tiež je, že sa im darí i v kvetináčoch. Figovník, ktorý vám bude plodiť lahodné figy, tak pokojne môže rásť napríklad na vašom balkóne. Na začiatku úspešného pestovania fíg stojí voľba vhodnej odrody. Pre slovenské klimatické podmienky je vhodný napríklad Figovník COL DE DAME BLANC. Plodí stredne veľké plody a je dokonca odolný voči mrazu. Vhodný je tiež Figovník ICE CRYSTAL, ktorého plody sú extra lahodné a aj Figovník BROWN TURKEY, ktorý môže zostať vonku po celý rok.

024751

 

Ako pestovať figovník

Pre úspešné pestovanie je nutné zaistiť vhodnú pôdu. Figovníky potrebujú zeminu, ktorá sa skladá zo záhradníckeho substrátu a 10% piesku. Je nutné, aby bola zemina priepustná. Pre figovník je vhodné používať univerzálne hnojivo. Hnojivo pridávajte každý týždeň. Najviac je potrebné prihnojovať počas jari a leta. Na jeseň je vhodné pohnojiť hnojivom s obsahom draslíka. Figovníku sa bude najlepšie dariť na slnečnom mieste. Veľmi dôležitá je pravidelná zálievka. Figovník potrebuje permanentnú vlhkosť. V suchej pôde rastlina živorí. Pokiaľ sa jedná o staršiu rastlinu, môžete ju cez zimu nechať bez obáv vonku. Na jeseň rastlinu skráťte a potom ju zakryte chvojinou a hlinou (podobne ako ruže). Pokiaľ máte rastlinu mladú, schovajte ju na zimu na miesto, kde nebude mrznúť – napríklad do pivnice.

 

Pokiaľ sa budete o figovník poriadne starať, urobí vám radosť – dá vám napríklad aj dve úrody ročne!

 

Kvalitné rastliny figovníkov môžete kúpiť na www.zahradnictvokruh.sk