Žiadny milovník záhradného posedenia sa nezaobíde bez poriadnej pergoly. Na trhu ich nájdete nespočetné množstvo – od drevených cez rustikálne až po hliníkové. Každá z nich má osobité čaro. V našom článku sa dozviete, aké pergoly sú dostupné na trhu, ako sa líšia jednotlivé materiály a ako postupovať pri výbere tej správnej.

Záhradné pergoly sa vyrábajú v rôznych podobách a štýloch, kryté aj nekryté, s robustnou i subtílnou konštrukciou – záleží, či vám ide skôr o okrasu alebo o praktický doplnok, ktorý vám umožní relaxovať v záhrade aj počas dažďa. Podľa čoho zvoliť materiál?

 

Moderné hliníkové pergoly

Hliníkové pergoly majú jednoduchý nadčasový dizajn. Vďaka tomu je možné ich umiestniť v podstate kamkoľvek. Zastrešiť môžete verandu, státie pre auto i terasu, alebo pergolu voľne umiestniť do záhrady. Ak túžite po najmodernejšom vybavení, aby ste si pobyt vonku čo najviac spríjemnili, vyskúšajte pergolu bioklimatickú – disponuje strešným slnolamom, ktorý umožňuje naklopiť jednotlivé lamely podľa potreby. Tie môžu buď odrážať slnečný svit, alebo slúžiť ako klasická strecha v prípade, že sa spustí dážď. Bioklimatické pergoly svojou nadštandardnou výbavou vyhovejú aj náročným kritériám.

 

Tradičné pergoly z dreva

Nízka obstarávacia cena a tradičný vzhľad – drevené pergoly sa najčastejšie kupujú do záhrad pri rodinných domoch práve vďaka týmto výhodám. Sú pekné na pohľad, navodia tú správnu oddychovú atmosféru a je možné ich doplniť napríklad bambusovými roletami. Ak túžite po prírodnom kútiku, táto možnosť je pre vás ako stvorená. V záhrade plnej divokých exotických kvetín sa bude skvele vynímať.

Bohužiaľ má aj svoje nevýhody – drevenú pergolu treba pravidelne natierať ochranným lakom a udržiavať ju, aby sa predišlo vzniku plesní, praskaniu a krúteniu. Pokiaľ to nedodržíte, môže sa stať, že sa zmení na nepoznanie a vy budete musieť zaobstarať novú.

 

Kamenné pergoly do historických záhrad

Pergoly, položené na kamenných či tehlových stĺpoch, najčastejšie nachádzajú uplatnenie v krásnych historických záhradách. Strechu podopierajú drevené hrady a nechýbajú ani popínavé rastliny a zaujímavé doplnky, prípadne udiareň či krb. Podobné pergoly veľakrát slúžia ako prístrešok pre letnú kuchyňu. To, že dlho vydržia, je samozrejmé – murované pergoly sú večné, za ich realizáciu odbornou firmou si však dosť priplatíte. Ak sa vám cena zdá príliš vysoká a na stavbu si netrúfate sami, je najvyšší čas zamyslieť sa nad inou alternatívou.

 

Ideálny pomer ceny a výkonu?

Čo sa týka pomeru ceny a funkčnosti, najlepšou voľbou bude hliníková pergola. Predstavuje praktické a dlhodobé riešenie a hodí sa k moderným novostavbám i starším rekonštruovaným domom. Cenovo vychádza lepšie ako murovaná pergola, je v podstate bezúdržbová a má dlhú životnosť. Nie je potrebné ošetrovať ju tak dôkladne, ako pergolu drevenú – stačí ju raz za čas očistiť nie príliš agresívnym čistiacim prostriedkom. Okrem toho bez problémov odolá vplyvom počasia a jej vzhľad sa po čase nezmení.

Súvisiace príspevky