Analfabetka, ktorá vedela počítať je príbeh o ceste z plechových chatrčí a latrín kdesi v Južnej Afrike až do Švédska medzi čudné postavičky. Autor svetového hitu Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol prichádza s novinkou, ktorá opäť nesklame, pretože je plná humoru, irónie a nadhľadu. Storočný starček Alan Karlsson, ktorý očaril milióny čitateľov na celom svete, sa síce na scénu nevráti. No aj nová hrdinka udalosťami nabitého príbehu si vás získa.

analfabetka_nombeko„Okrem hlavnej postavy je všetko rovnaké,“ povedal s úsmevom Jonas Jonasson pre švédsky denník Expressen. „Stretnutia, ktoré sú nepravdepodobné, ale celkom dobre možné. Spoločenská satira a prekvapené klipkanie očami.“

„Humor a fascinujúci štýl vyniesli príbeh do úplne inej ligy.“
Aftonbladet, Švédsko

Mladá černoška Nombeko sa narodila v chudobnom johannesburskom predmestí Soweto, najväčšom meste chatrčí a latrín v Juhoafrickej republike. Ako päťročná začala pracovať a štrnásťročná sa stala šéfkou latrínovej pobočky v sowetskom sektore B. Životaschopné dievča zatiaľ nevie čítať, zato neuveriteľne dobre rozumie matematike. Práve jej zázračné schopnosti ju predurčili na život plný dobrodružstiev, podivuhodných stretnutí a nečakaných zvratov.

Analfabetka_film

Osud ju zavial ďaleko od domova, najprv k neznesiteľnému, večne opitému inžinierovi, potom k dvom navlas rovnakým, a predsa úplne rozdielnym švédskym bratom, k trom Číňankám s pochybným úsudkom aj k stretnutiu s tajnými agentmi, významnými politikmi a prezidentmi. A ešte k jednému ťažkému trojmegatonovému výbušnému problému…
Južná Afrika totiž koketuje s jadrovou výzbrojou a svetové veľmoci sú v pozore. Na predaj je bomba, ktorá vlastne neexistuje. A práve vtedy sa – našťastie – do veci zaangažuje Nombeko.

– O čom je táto kravina? – spýtal sa jedného dňa inžinier Westhuizen a vrazil svojej slúžke do rúk štós papierov. 
Nombeko si ich prečítala a podala správu. 
– Ide o analýzu dôsledkov statického a dynamického pretlaku pri rozličnom počte kiloton na jednu bombu. 
– Hovor tak, aby ti človek rozumel, – zašomral inžinier. 
– Čím je bomba silnejšia, tým viac budov vyletí do vzduchu, – vysvetlila Nombeko. 
– To by predsa pochopil každý idiot! S kým sa to tu musím baviť?! – odvrkol inžinier, nalial si koňak a požiadal slúžku, aby sa pratala kadeľahšie.

V knihe Analfabetka, ktorá vedela počítať sa objaví napríklad švédsky premiér Reinfeldt či kráľ Carl Gustav. Analfabetku nazval sám Jonasson románom typu „feel good“, čiže ide o knihu, pri ktorej máte jednoducho príjemný, dobrý pocit.

Súvisiace príspevky