Batikované oblečenie zažíva obdobie, kedy je super moderné  a obdobie, kedy je tak trochu odstrčené. Práve tohtoročné leto bude batikovaniu fandiť. Kto nebude tento rok chodiť v batike, nebude IN. Dobrou správou je, že si super trendy batikované kúsky môžete vytvoriť doma. Poradíme vám, ako na to …

Kvalitná farba je základom úspechu

Batikovanie je obľúbená technika farbenia látok. Vďaka nej môžu vzniknúť originálne modely a doplnky. Zafarbiť sa dá vlastne všetko. Nosiť môžete batikované oblečenie, alebo sa ozdobiť rôznymi doplnkami v podobe batikových šatiek či kabeliek. Fantázii sa medze nekladú. Základom úspechu batikovania je kvalitná farba na batiku.

 

TIP – skvelé sú farby na textil od značky Texba, ktoré na slovenský trh prináša spoločnosť Druchema.

 

Ako batikovať – ​​dve jednoduché techniky

Techník batikovania existuje hneď niekoľko. Ak nemáte s batikovaním skúsenosti, bude pre vás najjednoduchšie začať s viazanou batikou. Stačí si len pripraviť látku, ktorú chcete batikovať (najlepšia je bavlna). Látka musí byť čistá. Na látku potom ľubovoľne uviažte povrázky. Tým vytvoríte vzor v podobe koliesok. Povrázok dôkladne utiahnite, aby sa podeň farba nedostala. Použiť tiež môžete gumičky. Takto pripravenú látku vložíte do pripraveného kúpeľa s farbou. Varte cca 20 minút. Potom vytiahnite a ponorte do vodného kúpeľa s trochou octu, aby sa farba zafixovala. Pomerne jednoduchá je tiež sypaná batika. Aj na tú postačia bežné farby na textil. Postup na sypanú batiku: látku namočte do vody, v ktorej rozpustíte cca 1 lyžicu soli. Látku vytiahnite, trochu vyžmýkajte a rozložte na podložku. Na látku môžete sypať farby podľa vašej fantázie. Čím viac farby, tým sýtejší odtieň bude. Farby môžete sypať aj cez seba, môžete tak dosiahnuť zaujímavé odtiene. Potom látku prekryte igelitom, zrolujte a dajte do vrecka. Takto pripravenú ju môžete dať do mikrovlnky, tú zapnite na 5 až 10 minút, aby sa látka teplom zafixovala a je hotovo. Aké jednoduché, však?

 

Ak sa do batiky pustíte, pozrite sa na www.druchema.cz. Nájdete tu kvalitné farby na textil.