Už ako malé dievčatko som si predstavovala, že to nekonečné modré nebo, ktoré z ulice alebo cez okno mojej izby vidím je akási záhadná modrá plocha plná strapatých bielych dier, ktoré ľudia – netušila som prečo – nazvali oblakmi a mrakmi. Hovorila som si, že v tej nekonečnej modrej hladine ich asi robia neopatrní vtáci alebo pochabý vietor. A to veľké biele nebo, ten biely svet plný anjelov, želaní a žiarivo bieleho sveta, je ukrytý práve za tou blankytnou kopulou.

Je to zvláštne, ale táto naivne detská, až rozprávková predstava ma nikdy neopustila a je vo mne prítomná až podnes. Bielu farbu vnímam ako jednoznačného favorita mojej osobnej palety a sotva si viem predstaviť miesto, kde by som ju podvedome nehľadala alebo nechcela vidieť. Iste, k žene sa biela akosi samozrejme hodí, no pre mňa je viac, než len farbou odevu, kúpeľne alebo doplnkov. Je mojim životným štýlom a reprezentuje ma ako osobnosť.

S bielou si ľudia oddávna spájali najmä čistotu, nevinnosť a slobodu. Stála na druhej strane, ako protipól k čiernej alebo červenej. Symbolizovala potom pravdu, spravodlivosť, toleranciu a porozumenie. Bola ambasádorkou vysokých ideálov a nemenných hodnôt človeka aj celej spoločnosti. Napokon, sneh, malé dieťa, nevestu alebo aj posteľnú bielizeň máme v pamäti zakódované zásadne ako biele, čisté a dokonale harmonické.

V dospelom veku ma na bielej však oslovila tiež jej veľmi zvláštna, takmer neočakávaná nejednotnosť spojená s jej základnou symbolikou. Prečo túto farbu východné kultúry vnímajú ako farbu smrti a miesto nového začiatku? Tieto kultúry bielu považujú za začiatok nového prevtelenia, či dokonca vstupu do nirvány. Skutočne v nás vyvoláva dojem svetla, keďže má najvyšší koeficient odrazivosti, ale aj ľahkosti. Vyjadruje oslobodenie, uvoľnenie, odchod od všetkého, čo nás brzdí a obmedzuje. V našom vnímaní býva skutočne novým začiatkom, absolútnou slobodou pre všetky možnosti, nepopísaným listom papiera a čistým stolom.

Biela dokáže rozširovať priestor, pretože je odvážne jasná a plná svetla. Zároveň vo svete farieb zohráva aj neutralizujúcu úlohu. Ak ju využijeme ako pozadie, všetky veci, ktoré sa pred ňou nachádzajú, zdôrazníme. V iných farbách vie odvážne zažať svetlosť a posilniť ich výrazové možnosti. Zmiešaná s krycími farebnými pigmentami zoslabuje ich účinok a zosvetľuje ich. Matné povrchy týchto odtieňov potom pôsobia pastelovo, ľahko a vzdušne.

Túto farbu vyhľadávajú v prvom rade ľudia vyrovnaní, otvorení a sebavedomí. Človek obľubujúci bielu je osobou so značnou sebadôverou, samostatná, hrdá a tvorivá jednotka. Ľudí vo svojom okolí často vníma skôr kriticky, najmä v prípadoch, ak je to niekto, kto prezentuje a vyznáva odlišnú farbu. Nositeľ bielej farby máva dar ovplyvniť ľudí do takej miery, až nadobudnú pocit, že práve on je ich dobrodincom. Biela farba má vnútornú silu, vyžaruje z nej akýsi prazáklad spokojnosti a vyrovnanosti. Na druhej strane, zvyšné farby nebude nikdy vnímať ako niečo konkurenčné, či súperiace.

11

Možno práve v týchto charakteristikách a súvislostiach sa dá nájsť moje celoživotné zaujatie a vášeň pre bielu farbu a jej dokonale jednoduché, čisté a fascinujúce univerzum. Myslím, že na tomto mieste ale musím zásadným spôsobom svoje doterajšie myšlienky a úvahy upresniť. Ak ste si predstavovali, že hovorím o jednej, takpovediac, komunálnej bielej, nemôžete byť ďalej od pravdy. Biela, tak ako iné farby, disponuje veľmi širokým a neuveriteľne pestrým arzenálom odtieňov a valér, takže poskytuje bohatú škálu možností, kombinácií a pestrých variácií. Samozrejme, nie je to úloha pre amatéra alebo nadšeného milovníka tejto kráľovnej farieb. Pracovať vo vymedzenom priestore len s bielou a jej bielou paletou, zvládne iba skutočný profesionál, skúsený dizajnér a odborník na bytovú architektúru. Ako pri každej tvorivej činnosti jestvuje aj tu veľmi, skutočne veľmi tenká hranica medzi špičkovým výsledkom, rozpačitým nedorobkom alebo totálnym prepadákom.

Vrátim sa ale späť k môjmu rozprávaniu. Na začiatku tohoto môjho bieleho príbehu bol byt, ktorý som síce užívala, no nebola ním nijako nadšená. Niesol ešte ostré stopy bývalých majiteľov, pôsobil zvetralo a nevýrazne. Po nečakanej vlastníckej zmene sa predo mnou otvorila šanca premeniť tento priestor novým, originálnym spôsobom. Je nad slnko jasné, že inšpiráciu som dlho nehľadala, tým skôr, že sme na ten nápad boli dve. Byt som chcela zrekonštruovať nielen pre seba, ale aj pre moju priateľku.

Zhodou šťastných náhod a osudových siločiar má moja priateľka vkus takmer navlas podobný môjmu. Vyznáva klasický, vyvážený štýl a čistý dizajn, takže sen o bielom interiéri nášho spoločného bytu nemal v ceste žiadne zásadné prekážky. Jej cesta k bielemu očarovaniu bola trochu iná ako tá moja. Jej mama vlastnila vyhlásený krajčírsky salón, kde sa šili exkulzívne, originálne a oceňované modely. V tom neopísateľnom prostredí trávila celé dni a nechala sa hýčkať farbami, látkami a strihmi. Ako sa raz rozhovorila, vždy ju priťahovala biela a keď s ňou mama pracovala, vždy sa snažila byť nablízku. Bolo vlastne jedno, či mama strihá kus látky na límec alebo chystá model pre nevestu, pomáhala jej a nechala sa opájať bielymi líniami, záhybmi a plochami. Vedela som, čo mi chce týmto rozprávaním povedať. Mali sme rovnakú krvnú skupinu a cítili tie jasné vibrácie plynúce z bieleho sveta.

A tak sme jedného dňa obidve stáli uprostred toho pôvodného, nevýrazného domu a uvažovali, kto nám s našim vysnívaným bielo bielym svetom dokáže pomôcť. Našťastie každá z nás má  rada spoločnosť, a tak sme od priateľov pomerne rýchlo získali zaujímavý kontakt na pani Pavlínu Lipkovú zo firmy ORIGINE INTERIER DESIGN, návrhy interiérov domov, dizajnový nábytok Bratislava. Na prvom sedení v trojici sme sa najprv vzájomne trochu oťukávali, keďže biely a len biely interiér je výrazne viac ako len  výzva a pani dizajnérka chcela dokonale pochopiť naše motivácie a predstavy. Myslím, že po istom čase, dlhších úvahách a sérii náčrtov sme všetky tri objavili podstatu jej zámeru a našli cieľ, ktorý chceme a musíme dosiahnuť.

To základné ostalo nemenné. Celá naša rekonštrukcia bude síce geneticky biela, ale s početnými mutáciami bielej tak, aby konečný výsledok nepripomínal len bielu, unavujúcu plochu čerstvo napadaného snehu. Keďže sme všetky tri poznali alchýmiu spomínaného bieleho univerza, bol spoločný štart o to jednoduchší a vcelku rýchly. Kľúčovým slovom bola kombinácia. Išlo o to, dokázať kreatívne a odvážne zároveň, zosuladiť početné odtiene bielej tak, aby vo finále celý interiér nevyznieval chladne, odťažito a sterilne. Od samého začiatku bolo jasné, že nejde o žiadnu prechádzku letným sadom, tým skôr, že voľba padla na kráľovnú medzi farbami. Pani Lipková teda mala pred sebou výzvu, ktorá často nepríde. Dnes môžem s pokojným svedomím povedať, že prijatú úlohu zvládla na výbornú, a som presvedčená, že nehovorím len sama za seba.

111

Začali sme s nápadmi pre obývačku. Ak si ju dnes prezriete, môžete v nej nájsť hneď tri odtiene bielej. Prvým odtieňom bola tzv. zastretá biela, ktorú dizajnérka postavila do kontrastu s cukrovo bielou. Obidve tieto valéry bielej potom skombinovala s nebeskou bielou, ktorá svoje zvláštne čaro podporuje takmer nebadaným a ľahučkým modrastým tónovaním. Asi ani netreba zdôrazňovať, že obývacia izba funguje v celom našom byte ako dávne tuskulum, teda istý druh únikovej zóny, či primárneho relaxačného priestoru. Tri biele odtiene jednej farby nám tak poskytujú tlmené a útulné miesto pre rozhovor, mlčanie alebo dialóg s hudbou, či riadkami dobrej knihy.

Dlážku v miestnosti sme – v kontexte jednotiacej myšlienky – zvolili celodrevenú, parketovú, pochopiteľne opäť v bielom odtieni. Kvôli kontrastu, forme jej ochrany, resp. ako typický dizajnérsky prvok, sme vybrali tlmene biele, ručne pletené koberčeky. Vytvárajú takmer dokonalý kontrast s cukrovo bielymi, žiarivými konferečnými stolčekmi a sedátkami. Dĺžku celej steny nápadito lemuje pohodlná sedacia súprava, vyrobená na mieru, ktorá charakter obývačky výrazne podtrhuje a vyzdvihuje. Pochopiteľne, že biela bola vybraná aj pre dekoračné vankúše, ktoré hravo a nápadito rozbíjajú líniu sedačky.

A čo steny? Mnohí vieme, že netradičná voľba moderného, jednoliateho bieleho interiéru, predpokladá splnenie jednej nepísanej, ale zásadnej podmienky. Stena sa má – obrazne povedané – rozbiť, či skôr dotvoriť obrazmi, fotografiami a dekoratívnymi predmetmi tak, aby biele pozadie nevytváralo vyššie spomínanú bielu plochu čerstvého snehu, a zároveň dalo elegantne a nenútene vyniknúť veciam, ktoré na ňom spočívajú. Naša stena dostala odtieň žiarivo bielej s takmer mystickým nádychom ľahkého modrého tónu. Na tomto bielom, pôsobivom kontinente sme potom – namiesto fotiek a obrazov – umiestnili cennú zbierku našich starožitných tanierov. Kedysi boli vystavené len v presklených vitrínach, ale po rozhovore s pani Lipkovou sme sa zhodli na tomto invatívnejšom variante. Nielenže sú teraz bez skla akosi slobodnejšie a farby v priamom svetle výraznejšie, ale pomohli nám v novej obývačke vytvoriť nesmierne zaujímavý a originálny dekoratívny prvok.

Farebné a dizajnové stvárnenie kuchyne vyzeralo sprvoti jednoduché, ale tri ženy nad jedným stolom so skvelým nápadom, hýria vlastnými predstavami a potrebujú istý čas na objavenie spoločného východiska. Som presvedčená, že sa nám to podarilo. Pani Lipková pripravila na výber biele odtiene s názvami, ktoré pôvabne odrážajú poslanie každej kuchyne, a tak sa v našej menu svätyni zjavila mliečna, smotanová, vaječná alebo krémová biela. Finále dopadlo viac ako skvele.

Kuchyňa vyžaruje nenapodobiteľné svetlo, ba bezmála hreje a nielen my, aj každý, kto do nej zavítal, ju označil ako útulnú a pôsobivú časť celého bytu. Biela farba sa v priestore objavuje v rôznych intezitách, pričom je nápadito kombinovaná s okrovou a žltou, čo logicky vedie k vzniku teplých odtieňov bielej. Celý tento súlad priestoru, línií, foriem a farieb, vynaliezavo podčiarkuje príjemné, mäkké osvetlenie. Objavuje sa nielen v jednoduchom, ale tvarovo čistom digestore, ale tiež v LED podsvietení spodnej časti kuchynskej linky.

Priestor kuchyne je dnes vyladený, aj v tom najmenšom možnom detaile, snáď až na hranice samotnej dokonalosti. Kuchynskú linku sme si nechali vyrobiť na mieru. Pri jej navrhovaní sme sa vzdali tradičných vrchných skriniek, takže táto neortodoxná konštrukcia pomohla ešte viac vyniknúť lesklej stene s motívom kamienkov. A tak sa jediným úložným priestorom vo vrchnej časti linky stala subtílna pochrómovaná polica. Stala sa miestom na odkladanie utierok a rôznych pomôck, či nástrojov pri varení. Vzhľadom na našu spoločnú a nedeliteľnú vášeň k bielej a jej odtieňom, bolo vlastne úplne logické, že kuchynské spotrebiče a riady budú taktiež biele. Hovoriť o tom, že sme takýmto spôsobom dosiahli celkovú čistotu, ladnosť a súlad priestoru novej kuchyne, zrejme ani veľmi netreba. Kuchyňa napriek veľkým bielym plochám, detailom a použitým prvkom nezískala nijako sterilnú a neosobnú atmosféru, ale nadobudla ozaj osobitný charakter, ktorý si užívateľ aj návštevník veľmi rýchlo osvoja.

Asi málokoho prekvapí, ak ktorákoľvek žena skonštatuje, že kúpeľňa je často jej jediným a pravým azylom, miestom, kde sa cíti byť sama sebou, miestom, ktoré jej často pomáha dosiahnuť každodennú istotu a rovnováhu. Obidve sme veľmi hrdé a šťastné, že nám sa túto úvahu podarilo pretaviť do hmatateľného a obdivuhodného celku. Pochopiteľne, najväčšiu zásluhu na výsledku má pani Lipková a jej cit skutočnej profesionálky.

Hádam najväčšiu vlnu radosti nám priniesol prvý pohľad na drevené obloženie stien, na stene za zrkadlom. Nejde len o fakt, že na tento účel bolo použité drevo, ale najmä to, že drevo je natreté mäkkým a teplým odtieňom bielej, takže sa podarilo zachovať a zároveň zvýrazniť, jeho prírodnú kresbu a prirodzenú štruktúru. Práve tento prvok prirodzenosti sa na celej stene kupeľne javí ako hádam najkrajší.

Samotné umývadlo a úložná plocha pod zrkadlom, resp. okolo umývadla, boli realizované ako jeden masívny celok, takže v tomto prípade sa nám podarilo dosiahnuť vyváženú a pôsobivú kombináciu čistoty farieb a čistoty tvaru. Dovoľte krátke odbočenie. Esteticky je tento prvok v celom priestore naozaj jedienečný a krásny, ale z praktického hľadiska je vlastne nádherný. Udržiavať v čistote veľkú plochu, kde nie sú žiadne spáry, škáry alebo utajené miesta pre nečistoty, poteší iste každého, no praktickú a modernú ženu dvojnásobne.

Skutočným zásahom do čierneho – v našom prípade bieleho – bolo rozhodnutie umiestniť do zrekonštruovanej kúpeľne voľne stojacu, oválnu vaňu. Jej miesto je priamo pred oknom, takže uprostred teplej vody a voňavej peny máme možnosť sledovať živý, neustále sa meniaci obraz okolitej prírody a mesta. Ak sa v tejto chvíli hriešne zasnívam, potom tento čarovný okamih vyznieva oveľa romantickejšie v kruhu horiacich sviečok, ale to je moja osobná, tajná radosť. Asi takto nejako si predstavujem ten vôbec najvyšší rating v rebríčku fantastickej relaxácie.

Myslím, že najväčšia vďaka patrí pani Lipkovej a jej spoločnosti ORIGINE INTERIER DESIGN. Iba ich prispením sa náš byt zázračne zmenil na biely interiér uprostred veľkej bielej. Vždy keď do bytu vstúpim, mám pred očami moje detské obrazy bielych strapatých dier na modrej oblohe. Už si, žiaľ, nespomeniem, ale možno práve takto som si predstavovala to veľké biele miesto za modrou hladinou, ktoré som vtedy chcela strašne uvidieť.