Čo je burn out syndróm?

Preložené z anglického jazyka – burn out – znamená vyhorieť. Burn out syndróm teda znamená syndróm vyhorenia. Ide o osobitný psychický stav, ktorý môže byť veľmi nebezpečný a môže dokonca viesť aj k strate zamestnania a iným psychickým poruchám. Syndróm vyhorenia nie je dnes nič zvláštneho – práve naopak. Syndróm vyhorenia sa objavuje u stále viac zamestnancov v rôznych profesiách a najvýznamnejšie dnes u kľúčových manažérov a majiteľov firiem.

 

Syndróm Vyhorenia má niekoľko fáz

Syndróm vyhorenia ohrozuje najviac pracovníkov, ktorí sú denne vystavení práci s druhými ľuďmi. Sú to napríklad zdravotníci, sociálni pracovníci a podobne. Syndróm vyhorenia sa ale môže objaviť takmer u kohokoľvek. Medzi charakteristické prejavy syndrómu patrí – celkové vyčerpanie, zlá nálada, pocity beznádeje a pesimizmus. Než sa ale syndróm prejaví naplno, prejde človek niekoľkými fázami. Prvá je fáza nadšenie, počas ktorej je pracovník zo svojej práce nadšený a snaží sa o maximálny výkon a to tak, že dokonca žije iba svojou prácou a zanedbáva svoje koníčky alebo priateľov. Nasleduje druhá fáza – stagnácie, pri ktorej si pracovník uvedomuje, že jeho práca nie je taká, ako si pôvodne myslel. Nasleduje tretia fáza frustrácie, keď jedinec začne pochybovať o zmysle svojej práce a tu nastávajú veľké problémy. Pracovník začína prácu zanedbávať alebo ju jednoducho flákať. Štvrtá fáza je apatia – pracovník už vykonáva len to, čo musí, nadšenie a elán sú beznádejne preč. Potom nasleduje už samotné vyhorenia – teda stav beznádeje a vyčerpania.

Možno ho efektívne riešiť!

Syndróm vyhorenia je veľmi nebezpečný, a preto sa mu dostáva veľkej pozornosti u psychológov, ktorí hľadajú spôsoby, ako ľuďom s týmito ťažkosťami pomáhať. Proti syndrómu môžete bojovať aj sami. Dobré je, ak si každý deň nájdete čas sami na seba a aj na svoje koníčky a priateľov. Dôležité je nájsť rozdelenie medzi prácou a osobným životom. Ani jedna zložka nesmie byť utláčaná. Najlepšie ale je, ak na sebe príznaky pozorujete, zveriť sa s tým a v najlepšom prípade si nechať pomôcť od skúseného psychológa, aký sú v spoločnosti WORKtest.

Vedeli ste, že existujú aj testy, ktoré vedia syndróm vyhorenia a jeho dôsledky odhaliť? Viete, na čo všetko má vplyv syndróm vyhorenia a syndróm manažérskeho stresu? Vedeli ste, že syndrómom vyhorenia dnes hojne trpia deti a dorast, a prečo sa u nich prejavuje chronické odkladanie úloh a povinností? Viac o všetkom aj okamžitej pomoci sa môžete dozvedieť tu – http://www.worktest.cz/psychologicke-poradenstvi-psycholog-4u

Súvisiace príspevky