Keď sme boli malí, dávala nám mamička pri prechladnutí skorocelový alebo tymianový sirup. Ale bylinné sirupy nie sú len pre deti. Vďaka ich skvelej chuti a dobrej stráviteľnosti si ich obľúbili aj dospelí. Domáca výroba je však často náročná a dostatok čerstvých ingrediencií v mestskom prostredí prakticky nezohnateľný. Bylinkové sirupy od kvalitného výrobcu však za tými domácimi v ničom nezaostávajú.

Horké bylinkové čaje alebo veľké tablety z lekárne sa neužívajú úplne ľahko. Najhoršie sú na tom deti alebo naopak starší ľudia, ale ani s opuchnutým krkom nie je prehĺtanie liekov práve príjemné. Bylinné sirupy ale dokážu z nepríjemného používania liečiv urobiť celkom chutný zážitok. A navyše, sú veľmi účinné a ľahko sa dávkujú i uchovávajú.

 

Ako sa vyrába sirup?

Účinné látky sa z byliniek získavajú za tepla i za studena (záleží na spracovávanom druhu rastliny), ale v oboch prípadoch sú veľmi nestabilné a rýchlo vyprchajú. Je teda potrebné ich rýchla konzervácia. Šikovné gazdinky na tento účel používali med a cukor. Preto majú aj kvalitné bylinné sirupy na obale uvedenú len fruktózu a kyselinu jablčnú a askorbovú (vitamín C). Komerčné sirupy so zložením tak dlhým, že sa len ťažko zmestí na obal, radšej nechajte v lekárni.

Bylinné sirupy sa hodia ako pre užívanie na lyžičku počas doby choroby, tak aj ako dlhodobý podporný prostriedok na udržanie zdravia. Možno ich prepašovať napríklad aj do pohára vody spolu so šťavou alebo do kanvice chladnúceho čaju. Vďaka tomu bude ich užívanie ešte príjemnejšie.

 

S brusnicou a skorocelom proti prechladnutiam

Počasie tohtoročnej zimy podporuje vznik najrôznejších ochorení. Preto sa hodí mať po ruke bylinné sirupy. Sirup z listov skorocelu pomáha proti kašľu a podporuje liečbu pri prechladnutí, chrípke, angíne a zápale dýchacích ciest. Skorocel – bylinný sirup tiež čistí organizmus a odvádza škodlivé látky preč z tela.

Ženy navyše v chladnom období trpia tiež nepríjemnými zápalmi močových ciest. Bylinný sirup – Brusnica pôsobí ako účinná, ale šetrná dezinfekcia močových ciest. Plody brusníc obsahujú látku, ktorá bráni baktériám v uchytení na výstelke močového mechúra a močových ciest. Používa sa aj pri cukrovke a chorobách žlčníka.

Potrebujete pomôcť so svojím zdravotným problémom alebo jednoducho nechcete nechať nič na náhodu? Pozrite sa na bohatú ponuku bylinných sirupov, čajov a tinktúr od osvedčených výrobcov v e-shope www.knihydobra.cz.