Infekcie dolných močových ciest sú pomerne častou príčinou návštevy lekára. Zápal močovej rúry, mechúra, u mužov prostaty a semenníkov, postihujú všetky vekové kategórie, viac však starších ľudí.

Celkovo so zdravotnými ťažkosťami ako zápal či infekcia močových ciest sa trápia viac ženy. Opakujúce sa zápaly môžu časom viesť k chronickým ochoreniam. Čo vedie k rozvoju vzniku infekcie močových ciest a ako je možné jej predchádzať?

 

Čo je zápal močových ciest?

Zápal močových ciest je ochorenie, ktoré postihuje celé močové cesty a môže viesť až k zápalu obličiek. Zápal môže byť akútny alebo chronický, pričom práve ten dlhodobo sa vlečúci môže viesť až k zlyhaniu obličiek. S bežným zápalom v dôsledku prechladnutia sa v živote stretol takmer každý z nás. Vyskytnúť sa môže u mužov, detí aj žien, najmä posledná skupina je však najohrozenejšia.

Zápaly v tejto oblasti sú bakteriálneho pôvodu, najčastejšie ich spôsobuje baktéria e-coli, ktorá sa dostane do močových ciest prenosom z okolia konečníka. Práve tesná blízkosť pošvy, močovej rúry a konečníka u žien je dôvodom, prečo sa u nich zápaly močových ciest vyskytujú až 50-krát častejšie ako u mužov.

Svoju úlohu však zohrávajú aj hormóny a výkyvy ich hladiny v ženskom tele, predovšetkým v období dospievania, tehotenstva a menopauzy. Aj preto sa zápal močových ciest považuje za typické ženské ochorenie. V neskoršom veku, nad 65 rokov, však výskyt rozvoja infekcií močových ciest stúpa u oboch pohlaví. Dôvodom sú gynekologické operácie, hyperplázia prostaty a inkontinencia.

 

Ako sa prejavuje infekcia močových ciest?

Ochorenie sa prejavuje častým nutkaním na močenie. Moč pritom v dôsledku opuchu odchádza iba v malých dávkach, a to bolestivo a so silným pálením, ktoré sa prejavuje predovšetkým na konci močenia. Infekcie močových ciest spôsobujú baktérie hrubého čreva, ktoré sa nachádzajú na koži v okolí konečníka, odkiaľ sa môžu dostať do močovej rúry.

Medzi príznaky, ktoré sa objavujú súčasne s bolestivým močením, patrí aj bolesť v spodnej časti chrbta a v bedrovej oblasti, zvýšená teplota, nevoľnosť, pocit na zvracanie a tiež prítomnosť krvi alebo hnisu v moči. Ak dôjde súčasne aj k infekcii horných močových ciest, objaví sa celková únava.

 

Infekcia sa prejaví pri oslabenej imunite

V zdravom tele neprepukne zápal sám od seba. Zápal súvisí s oslabením imunity, a to často vplyvom predošlej inej choroby alebo dlhodobejšieho stresu a vyčerpania. Nižšia imunita predstavuje rizikový faktor, ktorý môže viesť k rozvoju zápalov močových ciest. Pre mnoho žien je problematický aj pohlavný styk, hoci zápal močových ciest nie je sexuálne prenosným ochorením.

Pre ženy je však rizikovým faktorom to, že sa napríklad gynekologická infekcia zanesie do močovej rúry. Ďalším rizikovým faktorom je chlad a nevhodné oblečenie v chladnom počasí. Na zdravé fungovanie močového systému má veľký vplyv aj pitný režim a pravidelné močenie. Menšie množstvo moču znamená živnú pôdu pre rast baktérií. V neposlednom rade sú na zápaly močových ciest veľmi náchylní cukrovkári.

Diabetes spôsobuje, že sa  do moču vylučuje viac cukru a sladké prostredie sa stáva ideálne pre množenie baktérií. Na zápaly močových ciest a následne na inkontinenciu trpia ľudia bez rozdielu veku a pohlavia.

 

Diagnostika a prevencia zápalu – kedy je potrebné navštíviť lekára?

Niekedy sa stane, že mierny alebo začínajúci zápal zvykne sám odznieť, pokiaľ dodržíte určité hygienické pravidlá a terapeutické postupy. Pomôcť dokážu vysoké dávky vitamínu C a brusníc, zvýšený pitný režim a tým pádom častejšie močenie, ktoré pomáha vyplaviť baktérie. Dôležité je tiež užívanie liekov s protizápalovým účinkom.

Nezabúdajte na správne utieranie na toalete smerom spredu dozadu. Močenie pred pohlavným stykom a po ňom dokáže odstrániť baktérie z okolia ústia močovej rúry. V tomto prípade už ide viac o preventívne opatrenia, keďže v čase prepuknutia zápalu sa pohlavný styk neodporúča. Pomôcť dokážu tiež bylinkové čaje a sedacie kúpele. Vhodná je diéta, počas ktorej sa zo stravy vylúčia dráždivé jedlá a nápoje, cukor, káva a alkohol.

V prípade silného zápalu močových ciest je potrebná celková lekárska diagnostika a laboratórne vyšetrenia. Rozbor moču a prípadné sonografické vyšetrenie pomôžu lekárovi zistiť, aký silný je zápal a či bude vyžadovať užívanie antibiotík.

Súvisiace príspevky