Pravidelne pestovať nejaký šport je problém, s ktorým sa stretáva väčšina z nás. Pracovné nasadenie a iné povinnosti nás skôr či neskôr dostanú, a keď nevidíme výsledky hneď, strácame motiváciu. Ako teda začať a neprestať?

Vnímajte šport pozitívne

Šport nie je prvotne určený na to, aby sme zhodili prebytočné kilá alebo vykompenzovali výčitky zapríčinené nedávnou konzumáciou fast foodu. Pohyb je pre nás prirodzený. Skrýva sa v ňom sila a energia. Ľudské telo má neobmedzené možnosti. Vnímajte šport ako vašu osobnú výzvu, radosť a dôkaz toho, čo všetko dokážete. Očakávania, ktoré od športu máme, nás ťahajú späť a demotivujú nás. Majte z pohybu pôžitok.

softball-372979_1280

Spojte šport so zábavou

V dnešnej dobe nájdete nespočetné množstvo športových podujatí, skupín a tímov. Môžete sa zúčastniť rôznych maratónov, desaťbojov alebo súťaží. Aj zdravotné poisťovne si čím ďalej viac uvedomujú dôležitosť pohybu a snažia sa klientov motivovať. Príkladom je súťaž projektu Zdravie ako vášeň s názvom Leto v pohybe, ktorá povzbudzuje poistenca k aktívnemu tráveniu času, a to aj pre tých, ktorí sa ku Zdravotné poisťovni ministerstva vnútra ČR tento rok ešte len plánujú pripojiť. Zo športu si tak môžete urobiť hobby a prestať s krízami, keď sa vám zvýši tepová frekvencia.

Nerobte to, čo vás nebaví

Každý máme predpoklady na niečo iné. Niekto sa spolieha na rýchlosť, iný na výdrž alebo silu. Ak vám určitý druh pohybu nerobí dobre, nerobte ho. Sami musíte vedieť, či sa odreagujete pri joge alebo pri behu. Nájdite si to, čo vám vyhovuje. Prípadné nedostatky môžete v priebehu rokov pilovať, základom je však nenechať sa odradiť neúspechmi, keď pritom vynikáte v niečom inom. Na druhej strane sa však cielene nezameriavajte na jeden druh aktívneho odpočinku, dbajte na rozmanitosť.

cycling-655565_1280

Vyvarujte sa nátlaku okolia

Reklamy, tipy, triky a marketingové ťahy na športové zariadenia a pomôcky v nás často vyvolávajú pocit, že pohyb je spojený s vysokými finančnými nákladmi. Veľa ľudí sa potom vyhovára, že nemajú ani čas ani peniaze. Opak je však pravdou. Športovať môžete doma, na ulici, v lese a dokonca aj v práci. Ide len o to chcieť.

Začať si pohyb užívať nie je beh na dlhú trať, ako väčšina tvrdí. Stačí sa na pohyb pozrieť z iného uhla pohľadu, napr. na únavu pozerajte ako na votrelca, ktorý vás doteraz držal na gauči. Počas krátkej chvíle sa váš pohľad na pohyb zmení a za nejakú dobu sa bude zlepšovať nielen váš vzhľad, ale aj kondícia. Stačí len vydržať.