S nespavosťou sa podľa prieskumov stretáva každý tretí človek. Štatistiky navyše ukazujú, že problémy so spánkom má aj čím ďalej, tým viac detí. Dôvodov môže byť hneď niekoľko, jeden z nich je napríklad obezita či prílišné trávenie času pri počítači. Čo keď ale nespia ani tí najmenší?

Nespavosť dojčiat a batoliat je vcelku bežná vec. Často stačí minimálne narušenie denného režimu a dieťa nie a nie upadnúť do ríše spánku. Dôvodov však môže byť hneď niekoľko, od bolesti zubov až po hlad. Jedna z najosvedčenejších metód u dojčiat je ukladať ich do postieľky hneď po dojčení. Mnoho matiek to rieši aj tak, že dieťa dojčí v ľahu na posteli. Tu však do budúcnosti hrozí problém, že potomok bude mať v pokročilejšom veku problém zaspávať bez prítomnosti matky či otca.

Keď však príde na deti staršie, okolo troch až piatich rokov života, už sa stretávame s tým, že spánok je nepravidelná záležitosť vyžadujúca veľa prehovárania. Deti majú tendenciu ho odďaľovať, plakať, keď sa blíži hodina H, apod. Aj tu je dôležité, aby dieťa malo nejaký poriadok a chodilo spať približne v rovnakom čase. Organizmus si na tento rytmus navykne. Ukazuje sa, že je ideálne deti naučiť chodiť spať napríklad po kúpeli či po večerníčku.

Napriek tomu sa problémom so zaspávaním občas nevyhneme. Dôležitú úlohu tu hrá predovšetkým to, ako na oddychovú zónu dieťa pozerá. Na to by sme mali myslieť aj pri zariaďovaní detskej izby. Tá by mal byť vymaľovaná v mäkkých farbách, aby nepôsobila rušivým elementom. Taktiež myslite na to, že je potrebné striktne oddeliť oddychovú zónu od zóny hracej. Ak má vaše dieťa strach z tmy, dajte mu k posteli slabú lampičku. V posledných rokoch sa tiež osvedčujú hračky pre pokojné zaspávanie Cloud b. Niektoré z nich dokonca vydávajú slabé svetlo alebo premietajú rôzne obrazce na strop, pod. Skúste sa pozrieť na e-shop Pexik.cz, kde je týchto hračiek nespočetné množstvo. V ponuke nájdete aj také, ktoré vydávajú rôzne upokojujúce zvuky. Všetky Cloud b hračky sú navrhnuté tak, aby deti dosiahli lepší a bezpečnejší spánok. V roku 2014 ich Hviezdna korytnačka dokonca vyhrala súťaž o interaktívnu hračku roka.

Ďalším spôsobom, ako deťom pomôcť zaspať, je predčítanie rozprávok. To možno s postupom času mizne, napriek tomu sa stále nájdu takí rodičia, ktorí naň nedajú dopustiť. Monotónny rytmus pomáha rozvíjať zmysel pre jazyk a navyše pekne uspáva. Snažte sa, aby intonácia a farba hlasu vyžarovala teplo a aby navodzovala príjemné pocity. Možno povedať, že nikdy nie je moc skoro na to, aby ste deťom začali čítať. Len musíte ich veku prispôsobiť obsah čítania.