ewita

Etno štýl v interiéri: ktorý je ten váš?

Chceli by ste sa aj vy cítiť ako domorodec v africkej savane alebo ako princezná z tisíc a jednej noci? Alebo sa vám páčia orientálne interiéry z Ďalekého východu, ale nie ste si istí, ako ich preniesť k sebe domov? Predstavíme vám najznámejšie etno štýly a poradíme, ako si zariadiť interiér v ich duchu.

Etno štýl v interiéri má jednu veľkú výhodu: nemusíte s ním začínať od piky. Nie je potrebné meniť všetko vybavenie interiéru, bohato postačí vytvorenie jedného alebo dvoch kusov výrazného nábytku z masívu do každej miestnosti, ktorý doplníte štýlovými dekoráciami, textíliami alebo suvenírmi z dovolenky. Musíte si len urobiť jasno, akému etno štýlu sa chcete venovať.

 

Romantika horúcich afrických plání

Drevené masky a farebné vzory afrického oblečenia sa nám pri štýle etno najskôr vybavia ako prvé. Základnými farbami tohto štýlu sú červená, oranžová a žltá, kombinovaná so sýtymi tónmi prírodného dreva. Vítané sú pestré vzory a bohaté tkaniny (napr. vo forme prikrývok cez pohovku alebo malých koberčekov), ktoré skvele doplnia napríklad predmety z kozej kože, ktoré upútajú oko zvedavého návštevníka, nech už ich postavíte kamkoľvek.

 

V paláci orientálnych princezien

Arabský svet miluje bohaté, zdobené interiéry plné energicky sa prelínajúcich farieb, ktoré sú v príjemnom protiklade k minimalizmu, ktorým dávame v interiéroch prednosť dnes. Jednoduchosť sa tu skrátka nenosí. Dominantný masívny nábytok bol vyberaný s dôrazom na vypracovanie detailu. Nádherne vyzerá napríklad KACA – malý teakový konferenčný stolík so sklenenou doskou. Dôležité sú aj dekorácie, využijete obrazy aj suveníry z Tuniska či Egypta.

 

Harmónia v duchu Číny a Japonska

Orientálny štýl inšpirovaný východnou filozofiou si vystačí len s malým množstvom nábytku, ladeného prevažne v tmavých farbách. Najlepšie ho vystihuje nábytok z masívu alebo konkrétnejšie nábytok z tropického dreva so zvýraznenou kresbou použitého materiálu. Všetko opäť doplnia vhodné dekorácie, napríklad Sediaci Budha, vyrobený z tropického dreva, ktorý rozjasní každý kút a jeho zamyslená meditujúca tvár dodá interiéru vlnu pozitívnej energie, ktorá je pre tento štýl charakteristická.