Golf od svojho vzniku až do prítomného okamihu musel prekonať mnoho prekážok a ťažkostí. Tak ako v celom svete ani na Slovensku to nebolo najjednoduchšie. História golfu sa na Slovensku začala písať práve pred prvou svetovou vojnou a to vo Vysokých Tatrách. Pri Tatranskej Lomnici totiž v roku 1909 vzniklo prvé golfové ihrisko, ktoré slúžilo širokej verejnosti. Ďalšie ihrisko bolo vybudované o 5 rokov na to, v Piešťanoch. Obe ihriská však boli na konci druhej svetovej vojny zatvorené. Táto skutočnosť súvisela aj s prichádzajúcou érou komunizmu, ktorý golf označil ako výstredný, nežiaduci a ideovo nevhodný šport.

Golfové začiatky

O niekoľko desiatok rokov neskôr, v roku 1991 vznikla prvá Slovenská golfová únia. O dva roky nato, skupina nadšených hráčov začala v historickom parku na malej cvičnej lúke golf hrávať a vytvorila si tam malé ihrisko. Ľudia odrazu dostali šancu užiť si čaro vznešeného golfu, ktorý si dokázal podmaniť tisícky ľudí po celom svete. Vďaka ohlasu verejnosti, ktorá bola hrou unesená, sa v septembri 1995 otvoril prvý Golfový areál, ktorý položil základ vzniku golfu ako takému.

Ak ste sa aj vy rozhodli, tak ako mnohí pred Vami, golfu venovať, v prvom rade musíte skontrolovať svoju golfovú výbavu.

bjxu-ae9428a_2_jpg

Zadovážte si tú správnu golfovú obuv!

Golfové topánky sú jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by si mal zadovážiť každý hráč. Vďaka špeciálnym podrážkam, na ktorých sú pripevnené spiky, sa vám viac nebude šmýkať a nebudete mať každú chvíľu pocit, že spadnete. Pri športe ako golf sa musíte sústrediť na hru, a nie na to, aby ste nespadli na zadok. Pád vám navyše môže ublížiť a vy si namiesto pekných zážitkov z hry, domov odnesiete modriny. Golfové topánky sú v dnešnej dobe veľmi rozšírené a vlastnia ich nielen profesionáli, ale aj rekreační športovci.

Aj ženy si prídu v golfe na svoje. Dámske športové oblečenie má nielen šmrnc, ale spĺňa aj veľmi dôležité vlastnosti, ktoré by malo každé športové oblečenie spĺňať. Kvalitné bundy či vetrovky rôznych značiek a farieb vás ochránia pred jesenným počasím. Bundy sú nepremokavé, ľahké, teplé a pohodlné. Je dôležité vybrať si takú vetrovku, ktorá vám nebude brániť pri pohybe. Ako totiž všetci vieme, pohyb je pri golfe veľmi dôležitý a aj to najmenšie zaváhanie môže spôsobiť, že loptička poletí kamsi mimo od vytúženého cieľa. Okrem búnd si môžete zakúpiť aj teplé ponožky do topánok, svetre, ktoré vás udržia v teple či tričká a polokošele.

 

Termo prádlo – skvelá vymoženosť

Jednou z ďalších vymožeností, ktorá vám spríjemní zážitok z hry a hodí sa práve do tohto nevrlého počasia je termo prádlo. Termo prádlo, nazývajúce sa inak aj funkčné prádlo, je vyrobené z vlákien, ktoré neabsorbujú pot, ale odvádzajú ho od tela do ďalších vrstiev oblečenia. Niektoré typy termo prádla dokonca dokážu odparovať túto vlhkosť priamo do vzduchu. Teplota tela je bez ohľadu na to, či je telo v pokoji alebo nie, medzi 36 až 37 stupňov Celzia. Práve v chladnom počasí nie je termoregulácia tela dostatočne výkonná a my sa obliekame do niekoľkých vrstiev. Termo prádlo golfistom naskytá riešenie a nahrádza termoregulačnú vlastnosť tela. Správne funkčné prádlo zlepšuje tepelnú izoláciu pokožky a ostáva vďaka svojim vlastnostiam vždy suché.

Ak ste sa predsa len pre golf rozhodli a vyššie spomínané veci nevlastníte, je dobré navštíviť golfový shop, kde vám profesionáli poradia a pomôžu vám vybrať práve to, čo potrebujete. Správne golfové oblečenie zlepší vašu hru na nepoznanie. Neváhajte už viac a pusťte sa do toho!