Hračky, ktoré naučia deti myslieť

Ak máte malé dieťa, chceli by ste pre neho vždy to najlepšie. Každý rodič si praje, aby z jeho dieťaťa vyrástol mladý úspešný človek, ktorý je sebavedomý, úspešný a hlavne šťastný. Aspoň to hovorievajú a vždy budú hovorievať naše matky a otcovia. Pre rozvoj mysle, ktorú bude malý človiečik celý svoj život potrebovať existujú našťastie rôzne edukatívne hračky, ktoré na jednej strane zaujmú pozornosť dieťaťa, pobavia, ale tiež podporia rozvoj niektorých jeho schopností.

 

Čo všetko sa dá pri hre naučiť

Pri hre s edukatívnymi hračkami sa hravou formou myseľ dieťaťa rozvíja jemná a hrubá motorika, reč, logické, matematcké či priestorové myslenie alebo emocionálna inteligencia. Interaktívne hračky deťom ukazujú, ako fungujú veci. Vyskúšajú si a stanú sa súčasťou procesov, ktoré sú vo svete bežnými a tým sa zas naučia niečo nové.

Interaktívne hračky sú hračky, ktoré stimulujú zmysly a motoriku dieťaťa. V prvom štvrťroku života je potrebné poskytovať dieťaťu zrakové a sluchové podnety. Zrakové podnety poskytujú dojčaťu závesné farebné hračky, sluchové podnety poskytujú jednoduché hrkálky, hračky s jemnou melódiou. Pre rozvoj motoriky sú neoceniteľným pomocníkom aktívne hračky, ktoré nútia dieťa trénovať úchop ručičkou, jednoduchým pohybom hračku premiestniť. V neskoršom vývojom období napomáhajú telesnému rozvoju – nútia deti k pohybu.

 

Hračky z rôznych materiálov

Pre svoje dieťa môžete vybrať hračku, ktorá je trvácna, no zároveň ekologická a vyrobená z obnoviteľných zdrojov. Medzi takéto materiály patrí napríklad drevo, kartón alebo drevená preglejka.

 

Edukatívne hračky – čo si pod tým predstaviť

Pre malých tajných agentov je vhodnou hračkou ďalekohľad s nočným videním. Pre bojovníkov zas hračkársky vojenský ďalekohľad s kompasom. Pre budúcich lekárov sa nájde aj nejaký malý mikroskop a zas pre nádejných detektívov existuje experimentálna sada na odtlačky prstov.

 

Vzdelávacie škôlky pre malé deti

Ak chcete zabezpečiť kvalitný vývin a vzdelanie dieťaťa už od útleho veku, existujú na to aj zariadenia. Typickým príkladom je súkromná materská škôlka v Trenčíne  s prvkami Montessori pedagogiky, kde sa už aj dvojročné deti môžu naučiť rozprávať cudzím jazykom, nechýba ani literárna výchova, matematické predstavy, výtvarná výchova a iné prospešné aktivity.

Súvisiace príspevky