Ak sa dostatočne staráte o svoj notebook, PC alebo tablet, chránite ho pred vírusmi antivírovým programom. Rovnako tak je dobré dbať o svoje telo, chrániť ho pred vírusmi a úrazmi, najmä zázvorovými odvarmi, bylinnými čajmi alebo pravidelným pohybom. Náhle zmeny počasia útočia na imunitný systém a zároveň sa zvyšuje nebezpečenstvo úrazov pri jarnom športovaní.

„Ľudia odstrkujú zimné korčule a vyťahujú zo skríň in-liny, cyklistické prilby a tenisové rakety, bez toho, aby boli fyzicky pripravení na telesnú záťaž, akú si na seba plánujú naložiť“ hovorí správca športového areálu Ondřej Petráš. Dôležitou zdravotnou prekážkou, s ktorou sa stretávajú športovci, ktorí cez zimu nič nerobili, je vyčerpanosť svalov, kĺbov alebo prípadné vytknutia členkov. Petráš odporúča k zdravému pohybu aj zdravo sa stravovať, dodržiavať pitný režim a predchádzať úrazom napríklad nakupovaním bežeckej obuvi, vyvarovať sa fajčeniu a podporovať cirkuláciu krvi enzýmami. V tomto smere je praktický napríklad jediný voľnopredajný enzymoterapeutický liek Wobenzym alebo pravidelné otužovanie, ktoré napomáha aj lymfe.

„Ľudia by nemali odstrčiť aj zdravý rozum a začať s aktivitami príliš rýchlo. Jar by tiež mohli stráviť s modrinami, odreninami, alebo horšie – s vyvrtnutými či dokonca polámanými končatinami, „doplňuje Petráš. Účinným antivírom pre aktiváciu vlastnej obranyschopnosti, a v prípade postihnutia vírusmi aj hojivých schopností vlastného tela, je enzymatická liečba. Enzýmy dôkladne skrátia dobu hojenia, naštartujú imunitu organizmu a podporia cirkuláciu lymfy a krvi, ktorá poskytne zásadné zrýchlenie prísunu protilátok.

Fenomén jarného behanie sa v posledných rokoch rozšíril hlavne vďaka svojim nízkym finančným nárokom a možnostiam, aké mu dávajú prímestské cyklotrasy a bežecké stopy. „Pre telo je to zdravý pohyb, nie kontaktný, takže si tak maximálne zraníte členok a okrem kvalitných topánok nemusíte vlastne investovať do žiadnych iných vecí,“ pridáva fitness tréner Vojtěch Petráček z hlavného mesta Prahy.