ewita

Je najvyšší čas na prezutie letných pneumatík – kedy prezuť vaše auto?

Zimné pneumatiky sú mimoriadne dôležité pre vašu bezpečnosť, ak žijete v zasneženom podnebí a je dôležité vedieť, kedy sa k nim treba obrátiť. Ideálne obdobie pre používanie zimných pneumatík je od začiatku novembra do polovice apríla. Zimné pneumatiky označené symbolom snehovej vločky sú vyrobené zo špeciálnej pružnej gumovej  zmesi s nízkou teplotou a majú hlboké behúne, ktoré zachytia nepatrný sneh, ľad a iné nepríjemné podmienky pod kolesami.

 

Rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami

Medzi letnými a zimnými pneumatikami existuje zásadný rozdiel v ich štruktúre a gumovej zmesi. Zimné pneumatiky zostávajú mäkšie aj pri nízkych teplotách a majú tiež vo svojich dezénových blokoch tisíce drobných žliabkov (známe ako lamely), ktoré sa používajú na rozptýlenie vody a zabránenie aquaplaningu. Tieto drážky poskytujú optimálnu priľnavosť k ceste. Ak sa chystáte kupovať nové pneumatiky, určite si vyberajte kvalitne. Pneumatiky matador sú od slovenského výrobcu , ktorý poskytuje rozumný pomer kvality a ceny.

 

Nezabudnite skontrolovať dezén

Ďalší rozdiel medzi zimnými pneumatikami a letnými pneumatikami spočíva v tom, že zimné pneumatiky by sa mali vymeniť, keď ich dezén dosiahne hĺbku 4 mm, zatiaľ čo odporúčané minimálne hĺbky pre letné pneumatiky sú 3 mm. V skutočnosti, akonáhle sa behúň opotrebuje pod 4 mm, výhody zimnej pneumatiky majú malý alebo žiadny vplyv na sneh alebo ľad.

Ak sa chystáte zaobstarať si aj plechové disky, nezabúdajte, že rozmer musí sedieť s tým, ktorý je uvedený v technickom preukaze auta a musí korešpondovať s rozmermi existujúcich pneumatík.

 

Skladovanie pneumatík

Pred skladovaním pneumatiky vždy vyčistite. Pri bežnom používaní pneumatiky hromadia brzdový prach, nečistoty a špinu z cestnej premávky. Dlhodobo usadená špina môže spôsobiť poškodenie pneumatiky. Na čistenie pneumatík použite mydlo, vodu a kefu na pneumatiky. Utrite pneumatiky a kolesá uterákom a nechajte ich úplne vysušiť. Akonáhle sú vaše pneumatiky čisté a suché, vložte ich do veľkých, tmavých, vzduchotesných igelitových vrecúšok, ako sú záhradné tašky. Pred tým ako vrecká bezpečne utesníte páskou, snažte sa z nich vysať toľko vzduchu, koľko je len možné. Najlepší spôsob skladovania pneumatík je vzpriamene v stoji .

Pneumatiky je ideálne skladovať na suchom, čistom a tmavom mieste, kde teplota neprevyšuje 35 stupňov Celzia. Vhodný je  suterén, klimatizovaná garáž alebo dielňa. Vyhnite sa skladovaniu pneumatík vonku, v štandardnej garáži alebo v podkroví .V podstate v akomkoľvek mieste, ktoré by mohlo byť veľmi horúce, mokré, vlhké alebo chladné.