ewita

Klasickým plastelínam už odzvonilo, populárne sú „nešpinivé“ penové plastelíny

Predchádzajúce generácie malých detí a školákov ešte poznajú klasickú plastelínu v niekoľkých základných farbách, ktorá bola súčasťou povinnej výbavy kufríkov na výtvarnú výchovu. Dnes majú deti oveľa viac možností, ktoré prinášajú nielen kreatívnejšie využitie, ale tiež praktickejšie vlastnosti. Obzvlášť populárne sú penové plastelíny zo špeciálneho guľôčkového materiálu – nielenže robia radosť deťom a pomáhajú im sa rozvíjať, ale mamičkám uberajú na starostiach s upratovaním.

 

Klasická modelovacia hmota, ktorú poznajú naše mamičky a babičky z detstva, sa čoskoro stane milou nostalgickou spomienkou. Čo sa týka možností využitia a charakteristických vlastností, sú dnes na trhu dostať lepšie modelovacie hmoty a materiály. Môžete s nimi tvoriť úžasné dielka, bez toho aby sa vám hmota drobila medzi prstami a po chvíľke hrania sa definitívne rozpadla. Passé už sú tiež nočné mory všetkých mamičiek, ktoré pri podobnom kreatívnom momente ratolestí vidia lepivú hmotu prichytenú všade možne, len nie v detských rúčkach a na pracovnej doske – zašliapané v koberci, prilepené na nábytku alebo ako nový, nechcený dekor na obruse.

Jedným z najväčších limitov obyčajnej plastelíny je aj to, že sa nedá opakovane využiť. Po chvíľke opracovávania sa mení na jednoliatu nevzhľadnú šedú hmotu, ktorá stráca na tvárnosti a farebnosti. Všetky tieto nevýhody moderné modelovacie hmoty hravo prekonávajú a ponúkajú deťom neobmedzenú možnosť zábavy s pridanou hodnotou. Modelovanie pomáha trénovať zručnosť, koordináciu pohybov, rozvíja jemnú motoriku, posilňuje schopnosť sústredenia a pomáha posúvať hranice predstavivosti. Moderné plastelíny tvoria veselú farebnú dúhovú hmotu, ktorú už možno použiť opakovane. Často sa stáva, že deti chcú neskôr svoj výtvor prerobiť alebo opraviť – ani to nie je u penových plastelín z guľôčkového materiálu problém. Stačí výrobok jednoducho rozložiť podľa jednotlivých častí z rôznych farieb a farby si oddeliť jednu od druhej.

„U rodičov s deťmi sú veľmi žiadané kreatívne modelovacie sady PlayFoam. Jedná sa o nealergický a netoxický materiál vyvinutý pre potreby detského rozvoja s maximálnym ohľadom na zdravie a bezpečnosť tých najmenších. Základom sú drobné guľôčky z mäkkého penového materiálu, ktoré pri sebe držia špeciálne vyvinuté elastické spojivo. Za spojivom stojí niekoľko rokov vývoja v laboratóriu, aby mohlo mať tú vlastnosť, že najlepšie priľne opäť len k rovnakému spojivu. Ak sa dostane do kontaktu s iným materiálom, nie je priľnavosť dostatočná pre jeho uchytenie a nenalepí sa na neho, „hovorí Marcel Pech, marketingový riaditeľ predajcu a distribútora detských hračiek Pexi. „Vďaka tomu si s plastelínou môžu deti bez obáv modelovať na drevenom alebo lakovanom stole, na sklenenej či plastovej doske, na linoleu a dokonca aj na krátko strihanom koberci. To všetko bez mastných fľakov a šmúh, „dodáva Pech.

 

Pozor na bezpečnosť detských hračiek

Na trhu je dostupná celá rada plastelín, z ktorých mnohé sú veľmi lacné a nemajú garantovanú bezpečnosť a zdravotnú nezávadnosť. Na hračky pre deti sú kladené prísne nároky a je potrebné pri ich výrobe dodržiavať prísne normy, čo rad výrobkov pochádzajúcich z masového čínskeho dovozu nespĺňa. Strážte si preto na hračkách, ktoré pre svojich potomkov kupujete, označenie certifikácia CE. Tá zaručuje, že výrobok prešiel všetkými predpísanými testami v akreditovaných laboratóriách. Takéto označenie okrem iného zaručuje, že v prípade prehltnutia časti hračky dieťa nebude ohrozené na zdraví ani na živote.