Viete presne koľko škodlivých chemických látok obsahuje vaša kozmetika, ktorú denne používate? Vymenujeme aspoň niektoré z nich:

  • Rozpúšťadlá, ktoré sa veľmi dobre vstrebávajú a vyvolávajú reakcie organizmu spájané so vznikom rakoviny pankreasu a poškodeniami pečene
  • Antimikrobiálne a konverzačné látky, ktoré poškodzujú imunitný systém a orgány, vyvolávajú astmu a spôsobujú poruchy mozgu
  • Zlúčeniny hliníka, ktoré spomaľujú tvorbu potu a zároveň sú spájané s tvorbou Alzheimerovej choroby, rakovinou prsníka, poškodeniami nervov a dýchacích ciest
  • Konzervanty toxické pre imunitný systém, pľúca a pokožku, vyvolávajúce endokrinné a gastrointestinálne poruchy
  • Antibakteriálne prísady, ktoré menia hladinu hormónov, zvyšujú riziko rakoviny a spôsobujú zmeny vývoja plodu
  • Penidlá a čistiace prostriedky, karcinogénne a toxické pre ľudský organizmus
  • Fungicídy toxické pre imunitný systém a krvotvorbu, môžu poškodiť DNA
  • Bieliace prostriedky toxické pre dýchací a imunitný systém s možným endokrinným poškodením
  • atď., atď., mohli by sme pokračovať ešte veľmi dlho.

Zaujímavosťou je, že mnohé z týchto látok sú v niektorých krajinách (najčastejšie v Kanade a v Japonsku) zakázané, avšak v EÚ nie. Výrobcovia ich veselo ďalej predávajú a my zápasíme s chorobami, ktoré si vlastne zároveň aj sami v sebe živíme.

 

Riešenie je v biokozmetike

Biokozmetika je založená na prírodných surovinách a neobsahuje žiadne škodlivé chemické prísady. Jej základ tvoria oleje získavané z rastlín, do ktorých sa dopĺňajú ďalšie, opäť čisto prírodné látky. Jej výroba je založená na postupoch overených tisícročiami, takže to nie je niečo, čo je nové a dostatočne neoverené, ako je to často so syntetickými výrobkami. V produktoch biokozmetiky už nájdete celú škálu kozmetických prípravkov pre dokonalú starostlivosť o  telo, pleť aj vlasy. A to bez rizika nežiadúcich škodlivých účinkov.

Do popredia sa preto čím ďalej tým viac dostáva aj bio farba na vlasy. Keďže je už dokázané, že chemické farby na vlasy môžu spôsobiť rakovinu a alergie, prírodné rastlinné farby  sú vyhľadávané nielen ženami so zdravotnými komplikáciami, ale aj ženami tehotnými, dojčiacimi a všetkými, ktoré sa chcú vyhnúť nepríjemným zdravotným rizikám.

Preto kým siahnete po ďalšom výrobku z pultov drogérií, zamyslite sa nad tým, či nie je lepšie zvoliť zdravšiu cestu za krásou.