ewita

Majú vaši potomkovia problémové zaspávanie? Vieme, ako im pomôcť

Vedeli ste, že najrozšírenejším problémom súvisiacim s nekvalitným spánkom u detí je insomnia? Najčastejšie sa vyskytuje u batoliat, zriedka potom u detí predškolského veku a vo väčšine prípadov je na vine nedostatočný režim.

To, ako vyzerá denný program detí, je samozrejme v drvivom percente prípadov na rodičoch. Tí však mylne pripisujú problémy so zaspávaním nedostatočnej únave či hyperaktivite dieťaťa. Pritom sa často osvedčí najprv zmeniť denný režim dieťaťa a nastoliť večerné rituály.

 

Večerné rituály

Večerné rituály sú pre pokojný spánok efektívne najmä preto, že deťom signalizujú, že prichádza doba, kedy majú ísť spať. Môžu sa na spánok pripraviť a organizmus si sám po určitej dobe navykne, že v túto dobe sa už odpočíva. Hodinu a pol až hodinu pred spaním by sme tak s dieťaťom nemali podnikať žiadne prehnane aktívne činnosti či sa ho snažiť rozptýliť. Naopak vhodný je kúpeľ, čítanie rozprávky, maznanie, apod. Psychologický efekt má tiež prezlečenie sa do spacieho úboru, tento krok teda nepodceňujte. S večernými rituálmi ale súvisia aj ďalšie bežné činnosti, ktoré cez deň dieťa vykonáva. V približne rovnakom čase by tak malo vstávať či jesť. Po niekoľkých dňoch, keď budeme zhruba rovnaký denný režim dodržiavať, si začneme všímať, že dieťa sa týchto činností a úkonov samo dožaduje – zvyklo si na ne.

 

Prostredie, v ktorom dieťa spí

Ak opomenieme otázku, v ktorom veku je ešte vhodné spať v izbe s rodičmi a kedy už je čas na svoju vlastnú izbičku, stále musíme dodržiavať optimálne podmienky pre pokojné spanie. Miestnosť by mala byť dobre vyvetraná, nie prekúrená a zatemnená. A hoci sa názory na ideálnu teplotu v miestnosti líšia, odborníci sa zhodujú na približne 19 ° C. Z vedľajšej miestnosti by zároveň nemalo presvitať svetlo (napr. cez sklenené dvere) a doliehať žiadne rušivé zvuky. Ak má dieťa problémy so spaním v osamotenej miestnosti, pomocníkom môžu byť hračky pre pokojné zaspávanie.

 

Upokojujúce hračky

Jedná sa o hračky Cloud b najrôznejších tvarov a veľkosti, ktoré môžu vydávať rôzne upokojujúce zvuky, svetlo, svetelné efekty alebo oboje dohromady. Väčšina z nich má možnosť nastaviť automatické vypínanie, rodičia sa teda nemusia zakrádať späť do izby, keď dieťa zaspí a riskovať, že ho prebudí. Pravdepodobne najobľúbenejším variantom hračky pre pokojné zaspávanie je upokojujúca korytnačka, ktorá kombinuje obraz a zvuk, premieta totiž jemné podvodné obrazy a vydáva zvuky mora. Jas, hlasitosť i pohyby hladiny je možné nastaviť. Všetky hračky Cloud b sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov, ktoré prešli prísnym testovaním v certifikovaných laboratóriách a zodpovedajú normám na hračky. Rodičom pri nákupe však odporúčame byť ostražití, pretože internetové fóra sú plne negatívnych skúseností s kópiami, ktoré ani z polovice nedosahujú požadovanú kvalitu. E-shop, kde môžete zakúpiť originálne hračky pre pokojné zaspávanie, je Pexik.cz.