Leto dennodenne láka každého vášnivého koníčkara na výlety v konskom sedle. Rozľahlé lúky, či príjemné lesné chodníčky priam volajú po jazdeckej prechádzke. S letom je však spojená aj jedna negatívna vec, ktorá strpčuje život nielen nám ľuďom, ale predovšetkým koňom. Je ňou hmyz.

Kone sú ideálnym cieľom dotieravého hmyzu. Nepríjemné muchy cicajú krv z konských nôh, iné si berú výživu z konského oka. Čierna mucha otravuje uši, jelením muchám sa páči najviac v oblasti pohlavných orgánov a konečníka, ostatné napádajú celé telo. Niektorý hmyz dokonca využíva konský tráviaci systém na rozmnožovanie. Zvieratá trpia a často si doškriabu postihnuté miesta až do krvi.

Vyberte správnu ochranu

Existuje veľké množstvo rôznych repelentov, ktorých účinnosť môžete na koňoch vyskúšať. Rovnako ako u ľudí aj tu však platí, že čo jednému pomôže, u druhého nezaberie. Okrem toho niektoré prípravky už nie je možné na príliš podráždenú kožu používať, koník môže mať alergiu alebo prípravok stratí svoju silu hneď ako sa zviera spotí. Je to nekonečný boj. Vždy však platí, aby ste používali len prípravky určené pre zvieratá, nie pre ľudí. Ak sa však chcete vyhnúť chémii a chrániť citlivé miesta dlhodobo, vyskúšajte masky proti hmyzu. Z rôznych druhov, ktoré je možné zakúpiť, vyberiete určite ten najvhodnejší pre vášho krásavca. Podľa toho čo najviac vášho koníka otravuje mu môžete zadovážiť takú masku, ktorá pokrýva len oči, alebo ochráni aj uši a nozdry. S maskami sa ľahko manipuluje a veľa druhov je vyrobených z priesvitných materiálov, takže nebránia zvieraťu vo výhľade. Ak maska na hlavu nestačí, pomôže ekzémová deka.

Deka sedí na zvierati pevne, je istená niekoľkými popruhmi a má aj chránič chvosta. Nemôže sa teda zo zvieraťa zosunúť. Bonusom naviac je, že sa dá zakúpiť aj vo vzore zebrích pruhov, ktorý by mal už vizuálne hmyz odradiť. Ak spojíte obe pomôcky – deku aj masku na hlavu – váš krásavec bude pred dotieravým hmyzom dokonale chránený.

Kone robia náš život krajším a mnohí z nás si život bez nich nevedia predstaviť. Pomôžme im, aby ani ten ich nebol o nič horší.