ewita

Malí- veľkí pomocníci pri rekonštrukciách

Pri bežných domácich prerábkach a rekonštrukciách potrebujeme tmel a lepidlo. Ich účel je rozdielny a preto je aj ich chemické zloženie iné. Lepidlá sa používajú na spojenie dvoch rôznych povrchov. Tieto dva povrchy môžu byť vytvorené z dvoch rôznych materiálov alebo aj z rovnakého materiálu. Tmel vyplňuje priestor alebo pokrýva materiál, čím vytvára bariéru. Tmel môže mať estetické účely a dodáva lesk alebo atraktívny vzhľad materiálu, ale primárne odpudzuje prvky ako je špina, čiastočky, vzduchu, hluk a teplo.

Existuje sedem základných typov kvapalných tesniacich materiálov, ktoré sú z veľkej časti založené na ich chemických vlastnostiach a následných silách a obmedzeniach. Vlastnosti každej tesniacej hmoty na aplikáciu sú založené predovšetkým na jej výkonnostných vlastnostiach, vlastnostiach substrátov a nákladoch.

Nezabúdajte ani na špárovacie hmoty, ktoré plnia technický i dekoratívny prvok. Nájdete ich v rôznych farbách.

 

Prehľad lepidiel a tesniacich materiálov

Z hľadiska účelu majú lepidlá rôznu silu závisiacu od prvkov, z ktorých sú zložené. Druh bude závisieť od povahy materiálov, ktoré chcete zlepiť. Pri materiálov, ktoré majú prevažne dekoratívnu povahu, nemá výber lepidla kritické dôsledky na bezpečnosť. Avšak pri projektoch, ktoré majú funkčné účely, môže byť výber lepidla rozhodujúci.

Tmely môžu byť akrylové, ktoré sú vyrobené na báze rozpúšťadiel a ťažšie sa používajú. Nachádzajú využitie viac v komerčných a exteriérových aplikáciách ako latex a majú veľmi obmedzenú pohybovú kapacitu.

Latexové tesniace hmoty sú na vodnej báze, ľahko sa čistia, farbia a sú pomerne lacnejšie ako iné typy tesniacich materiálov. Niektoré prémiové latexové tesniace materiály môžu byť vhodné na použitie vo vonkajšom prostredí (primeraná životnosť) a sú určené pre pohyb v triedach 12 a 25. Latexové tesniace materiály môžu byť najvhodnejšie pre aplikácie v interiéroch.

Kvalitné tmely ako napríklad MAPESIL AC sú rezistentné voči plesniam, tesnia aj v náročnom prostredí  a sú dostupné až v 34 farbách.