Haloweenské masky sú jedným  z najobľúbenejších aspektov tohto strašidelného sviatku, pretože nielenže dokončia váš kostým, ale tiež vám umožnia premeniť sa na niekoho iného, alebo na niečo iné. V Amerike deti nosia masky 31. októbra a v miestnych štvrtiach žiadajú cukríky a iné sladkosti. Na Slovensku je Haloween spájaný predovšetkým s Haloweenskou párty a zábavou nielen pre deti, ale najmä pre dospelých. História Haloweenskej masky je však oveľa desivejšia ako modernizovaná slávnosť sviatku, v ktorej hrajú hlavnú rolu cukrovinky a tekvice.

 

Pôvod Halloweenovej masky

Pôvod Halloweenovskej masky sa datuje už niekoľko storočí na keltský festival Samhain, oslavu, ktorá vyznamenáva koniec leta a začiatok chladu, tmy a zimy. Kelti verili, že počas tohto obdobia bola hranica medzi týmto svetom a ďalším veľmi tenká a duchovia mohli prechádzať živým svetom a spôsobiť ľuďom zlobu a zmätok. Aby zabránili vniknutiu zlých duchov do ich domov, Kelti sa obliekli do kostýmov a nosili desivé masky, pretože verili, že práve masky zabránia duchom spoznávať identitu človeka.

Dnes sú však masky veľmi obľúbené a používajú sa aj pri iných príležitostiach, ako je Haloween, napríklad pri oslave narodenín a organizovaní tematickej párty.

 

Nechajme zlých duchov na pokoji a poďme si povedať niečo o maskách.

Či už masku potrebujete na Haloweensku párty, narodeninovú oslavu alebo rozlúčku so slobodou, vždy je dôležité, aby ste pri jej výbere zaistili bezpečnosť a pohodlie nielen pre deti, ale aj dospelých.

 

Pozor na materiál

Ak vy alebo vaše dieťa trpíte alergiami alebo máte mimoriadne citlivú pokožku, dávajte si pozor na výber vlákien, z ktorého je kostým vyrobený. Pre každého, koho trápia kožné problémy je ideálny priedušný materiál.

Správna veľkosť

Kostým by vám nemal prekážať pri pohybe. Uistite sa, že kostým, ktorý si vyberiete, je pohodlný a sadne vám. Obľúbené kostýmy pre ženy sú sexi čarodejnica alebo mačka. Je jasné, že sexi nebudete, ak vám kostým bude veľký alebo pritesný. Budete pôsobiť akurát tak smiešne.

 

Nájdite správnu masku

Pri výbere masky na tvár sa uistite, že je bezpečná. Voľná ​​maska ​​sa môže z tváre skĺznuť, zablokovať videnie a brániť dýchaniu. Veľa lacných masiek má malé očné otvory, ktoré blokujú periférne videnie. Vyhľadajte masku, ktorá má dostatočne veľké otvory, aby vám umožnila plný výhľad. Zadaj do vyhľadávača slovné spojenie masky a tvoje mesto, napríklad masky Bratislava, a zisti aktuálny výber masiek na rôzne príležitosti.

 

Buďte kreatívni

Namiesto masky môžete použiť tiež make-up. Vždy však skontrolujte balenie make-upu pre dátum vypršania jeho platnosti. Mnohí výrobcovia pridávajú antibakteriálne zložky na make-up, ale tieto zložky sú po vyčerpaní menej účinné a môžu spôsobiť podráždenie pokožky.