Napriek tomu, že podnikateľské prostredie Zlína sa začalo formovať už na začiatku minulého storočia, firiem, ktoré by sa mohli pochváliť dlhou 50 rokov trvajúcou tradíciou, tu zas až toľko nepôsobí. Jednou z mála je výrobné družstvo OBZOR, ktoré je dnes podnikom s vlastným vývojom aj atraktívnym výrobným programom, ťažiacim z využitia moderných technológií a nápaditého dizajnu.

 

Možno by ste sa čudovali, čo všetko sa v budovách OBZORu nad konečnou štvorky na Podhoří deje. Čakali by ste, že výrobné družstvo, ktoré tradične zamestnáva veľa ľudí so zmenenou pracovnou schopnosťou, je jedným z dodávateľov automobilového priemyslu? Že má vlastnú nástrojáreň? Že jeho výrobky sú už dlhé roky etalónom kvality v brandži elektroinštalácií? A že s jeho výrobkami môže byť aj celkom dobrá zábava?

 

Kašlite na kohútiky! Pusťte si vodu vypínačom!

Tento nápad vznikol pôvodne preto, aby uľahčil život ľuďom s obmedzenou možnosťou pohybu. Ako zdraví jedinci si možno ani nedokážeme predstaviť, aké ťažké niekedy môže byť dosiahnuť z invalidného vozíka na vodovodnú batériu alebo na splachovač toalety. Taký problém ale dokáže vyriešiť obyčajný, šikovne umiestnený vypínač. Napríklad práve ten z produkcie zlínskeho OBZORu. Kto ho stlačí, nerozsvieti svetlo, ale cez trafo vyšle dvanásťvoltový impulz skrytému ventilu, ktorý pustí vodu do batérie bez toho, aby bolo nutné manipulovať s pákou alebo kohútiky.

No a ako už to tak býva, nápad sa zapáčil aj časti plne pohyblivej populácie. Veď čo by človek neurobil pre svoje pohodlie !? Pustiť si vodu jedným stlačením vypínača namiesto manipulácie s batériou totiž môže mať svoj pôvab. Trebárs v dielni, kde si mechanici musia často umývať zašpinené ruky. Ono sa to predsa dá púšťať aj lakťom …

Alebo – len si predstavte: vojdete do kúpeľne, ťuknete hneď do dvoch vypínačov, čím si nielen rozsvietite, ale zároveň tiež spustíte sprchu. Než sa vyzlečiete, v sprchovom kúte vám na hlavu potečie voda presne tak teplá, ako sa vám páči. Žiadne šoky pri odpúšťaní studenej vody z rúrok a následnom hľadaní jej správnej teploty. Nádhera!

 

Dizajnové perly na dosah ruky

Vypínače a zásuvky sú pýchou zlínskeho OBZORu. Vyrába ich v troch radoch nazvaných Decente, Variant a Elegant. “Pre tých, ktorí chcú obohatiť svoj bytový interiér zaujímavým a originálnym detailom, odporúčam spínače z kolekcie DECENTE, ktorých súčasťou sú kovové, drevené i sklenené rámčeky,” odkazuje marketingová špecialistka firmy Magda Sívková.

Ako vyzerá sklenený podklad vypínača, lakovaný v odtieňoch od snehovo bielej, cez palmové zelenú, tehlovo oranžovú až po sýto čiernu, môžete sami posúdiť vo vzorkových predajniach OBZORu. Tú zlínsku nájdete na okraji sídliska Podhoří, v ulici Ružová. Nakupovať ale môžete aj vo firemnom e-shope.

 

Kurňa, čo to je?

Tak čo by to bolo ?! Dóza na zubné strojčeky a zubné protézy. A celkom vymakané, pretože má dvojité dno, do ktorého patrí dezinfekčný roztok. Však za ňu OBZOR dostal aj cenu za priemyslový dizajn. Naši milí seniori: “Už tie zuby do hrnčekov fakt nedávajte.”

Ale na čo by ju použili tí šťastnejší z nás, ktorí majú zúbky zdravé? Nápady boli rôzne a predovšetkým fantázia žien a dievčat splodila skvelé nápady. Nie nadarmo sa hovorí: “Daj ženskej niečo do ruky a ona si s tým poradí.” Ako, že pre to nájde využitie …

Dievčatá by do tejto dózy balili desiaty, ovocie a zeleninu, všeličo by do nej schovali v kúpeľni, ale úžasne ju využila pani ……………………. .., ktorá pomocou tejto vecičky vyrobila moc dobrý a krásne sformovaný čerstvý syr. A je to!

1422268619_bila-sruzovym-sitkem

Dosť dobrá krabička

Toto je klasická liekovka, ktorú OBZOR vyrába v niekoľkých variantoch – týždenný, denný, príručný … Aká je práve potrebné. Ohlas vzbudila hlavne tá príručnú. Dá sa totiž použiť aj ako prívesok na kľúče a tým pádom sa stala obľúbeným reklamným predmetom, využívaným výrobcami liekov, doktorov aj lekárnikov.

A čo na to mladá generácia, ktorá sa zatiaľ – okrem antikoncepcie – zaobíde bez piluliek? Zaplesali hlavne kozmetičky, ktoré v fľaštičke od OBZORu objavili ideálne úložisko drobného materiálu pre modeláž a skrášľovanie nechtov. Ale najväčšiu radosť z nej mali deti, ktoré práve odchádzajú na svetovom hite zvanom Loom Bands. Objavili, že krabička na lieky je proste super na uschovanie gumičiek, z ktorých si sami vyrábajú módne farebné náramky. A babička má smolu …

1412331325_img_7812

 

Dlhá spolupráca na krátku vzdialenosť

Zlíňák si so Zlíňákom jednoducho musí porozumieť, inak to nevyhrám. Tak napríklad – máme tu stále lepšiu a lepšiu univerzitu, ktorá zamestnáva chytrých ľudí a ešte múdrejšie technológie. Prečo to nevyužiť, keď sídlim o pár ulíc ďalej a idem s dobou? Nie ja – OBZOR!

Toto partnerstvo už má dlhú tradíciu a ide ďalej. “V laboratóriách Fakulty technologickej uskutočňujeme veľa dôležitých meraní a s jeho expertmi konzultujeme zložitejšie problémy. Spolupracujeme aj s Fakultou managementu a ekonomiky, ktorá pre nás pripravila štúdiu zefektívnenia a optimalizácie výroby, vďaka ktorej sú naše produkty kvalitnejšie a zároveň lacnejšie,” hovorí technický námestník Jan Hrbáček a hneď dáva jeden z príkladov:

“Nedávno sme dostali zaujímavú zákazku od firmy Passvilan, ktorá je českým výrobcom čepelí hokejok. Mali dva typy čepelí – každú trochu inak tvarovanú a potrebovali ich zjednotiť tak, aby si výsledný produkt zachoval výhody oboch svojich predlôh. Na fakulte sme na základe 3D Scanno zhotovili počítačový model a následne aj čepeľ, vyrobenú pomocou 3D tlače. Firme sa páčila a OBZOR sa stal dodávateľom foriem pre ich výrobu. ”

Keďže sú tieto čepele určené hlavne pre švédsky trh, nie som si tak úplne istý, že by im za to Zlínsky hokejisti po nedávnom debakli v Štokholme poďakovali. Lenže OBZOR si rovnakú chybu ako “ševci” dovoliť nemôže. Aj tento rok ide na titul.