ewita

Ochrana proti vtáčím hniezdam

Keď prichádza vtáčia hniezdna sezóna, vaše odtoky a strechy sú náchylné na rozsiahle škody spôsobené radou vtákov, ktoré ich považujú za skvelé miesto na vytvorenie svojho domova. Tri najbežnejšie vtáky, ktoré budú otravovať vaše strechy a odtoky sú holuby, vrabce a škorce. Zvyčajne vstupujú do strešného priestoru cez medzeru medzi strešnými taškami a žľabom. K otravným druhom vtákov patria tiež lastovičky. Ak sú vo vašom okolí rozšírené, použite zábrany proti lastovičkám.

Keď si vtáky vytvoria hniezdo na strome vášho domu a vy môžete pozorovať krásny proces ako sa z vajíčka vykľuje malý vtáčik, môže to byť pre vás príjemné spestrenie dní, kedy spolu s deťmi pozorujete krásy prírody. Vtáky si však nie vždy budujú hniezda na bezpečných miestach. Pred odstránením vtáčieho hniezda je však dôležité porozumieť miestnym zákonom týkajúcim sa odstraňovania voľne žijúcich živočíchov, ako aj to, či je alebo nie je odstránenie hniezda bezpečné a pohodlné pre vtáky.

 

Prísne zákony  v USA

Väčšina vtákov patrí ku chráneným druhom a manipulácia s hniezdom môže viesť k veľkým pokutám alebo iným trestom. Napríklad v Spojených štátoch je nezákonné odstrániť alebo zničiť akékoľvek aktívne hniezdo z pôvodných druhov vtákov, ktoré sú definované ako hniezdo s vajcami alebo sa v nich nachádzajú dospelí vtáci. Ak bolo hniezdo opustené alebo ešte neboli vložené žiadne vajcia, môže sa podľa potreby odstrániť alebo zlikvidovať.

 

Otravné holuby

Holuby sú všeobecne známe ako jeden z najviac otravných vtákov a sú veľkou záťažou pre rad domov a budov. Často si robia hniezda pozdĺž rímsy na budovách, spodnej časti mostov, signalizácie, klimatizačných jednotiek a obyčajne striech a žľabov. Holuby sú ľahko identifikovateľné; sú približne 30 cm dlhé a líšia sa rôznymi odtieňmi od bielej po čiernu farbu. Holuby vytvárajú svoje hniezda veľmi voľne s radom palíc, stoniek, listov a iných trosiek. Na rozdiel od ostatných vtákov, holuby preferujú hladké, ploché povrchy na hniezdenie, čo je dôvodom, prečo tak často vyhľadávajú strechy a okolité žľaby. Trosky z ich hniezdenia sú často zachytené v žľaboch obytných a komerčných budov, čo ľahko spôsobí zablokovanie, čo môže spôsobiť rozsiahle škody na streche a žľaboch.

Hroty proti vtákom sú najistejšou ochranou, vďaka ktorej si už na vašej streche nebudú robiť hniezdo.  Majú hustú konštrukciu a sú vhodné najmä do miest, kde je vysoká populácia vtákov. Môžete nimi ochrániť okenné parapety, rímsky, strešné pohľady  a ochranné striešky a mnoho ďalších architektonických prvkov.