Kvalita spánku závisí na vhodne vybranom matraci. Nie je však jednoduché sa v ponuke najrôznejších modelov zorientovať a vybrať ten najlepší. Je síce pravda, že sme zahltení informáciami z médií, poznáme rad výrobcov, máme potuchy o tom, z akých materiálov sa matrace vyrábajú, ale ak sa máme rozhodnúť pre jeden, ktorý nám bude vyhovovať, často tápame.

Preto sme pre vás spolu s odborníkom p. Rostislavom Grossmannom, majiteľom jednej z najväčších českých spoločností, Grossmann matrace, vyrábajúcej u nás zdravotné matrace, pripravili prehľad, na čo sa pri výbere matraca sústrediť. Veríme, že vám tieto informácie pomôžu nájsť ten najlepší matrac, s ktorým budete maximálne spokojní.

 

1. Materiál matraca

Matrace sa v zásade odlišujú vlastnosťami materiálov, z ktorých sú vyrobené. Zaobstarať môžete pružinové Bonell, ktoré sú ideálne pre tých, ktorí preferujú tvrdšie lôžko a tiež pre ťažšie váhové kategórie. Modernejšou podobou pružinových matracov sú taštičkové matrace, kde systém pružín samostatne zašitých v netkanej textílie umožňuje každej pružine individuálne reagovať na nerovnosť tela. Tým zaistí optimálne rozloženie hmotnosti celého tela. Ponúkajú komfort a najlepšiu cirkuláciu vzduchu. Klasikou sú penové matrace (z PUR peny), ktoré sú cenovo veľmi výhodné a sú určené tým, čo majú radi mäkký povrch. Okrem pružinových a PUR matracov si môžete zaobstarať tiež latexové matrace, ktoré síce nie sú na našom trhu tak dlho, sú však  najluxusnejšie a najkomfortnejšie. Veľkou výhodou je bodová elasticita, dokonale podopierajú telo a majú vynikajúcu priedušnosť. Veľmi populárne sú v poslednej dobe aj matrace z pamäťovej peny. Táto pena sa dokáže presne prispôsobiť tvaru tela a vytvoriť tak oporu chrbtice v tej najideálnejšej polohe. Vyniká výraznou priedušnosťou a tvarovou stálosťou. K dostaniu sú tiež matrace zo studenej peny, ktoré majú výbornú elasticitu, tvarovú stálosť a oproti klasickým PUR matracom majú oveľa dlhšiu životnosť. Zaobstarať môžete napríklad tiež antibakteriálne matrace. Ako už z názvu vyplýva, sú antibakteriálne a teda vhodné pre alergikov a astmatikov.

„Ak by som mal odporučiť, aký materiál pre váš matrac zvoliť, určite je to latex. V súčasnej dobe je to najluxusnejší materiál s vynikajúcimi vlastnosťami. S latexovými matracmi v podstate nemôžete byť nespokojní. My ich v ponuke máme samozrejme tiež. Medzi najpredávanejšie sa radí modely JANA, XENA, MEDEO LATEX, povedal p.Grossmann.

1
Luxusný latexový matrac MEDEO LATEX

2. Tvrdosť matraca

Tvrdosť, alebo tuhosť matraca, je veľmi dôležitým ukazovateľom. Každý výrobca by mal pri matraci uviesť, akú tuhosť má. Matrac môžete zaobstarať od extrémne mäkkých po extrémne tvrdé. Dobrým variantom je matrac, ktorý disponuje rôznou tuhosťou z každej strany, takže možno zvoliť taký, ktorý vám vyhovuje viac.

„Najpredávanejšie sú matrace so stredne tvrdou tuhosťou. Záleží však na tom, na akom povrchu ste zvyknutí spať vy. Preto nie je nikdy na škodu si matrac osobne vyskúšať a zistiť, či vám tvrdosť vyhovuje. U nás tak môžete urobiť v niektorom showroome v Opave, Ostrave, Brne, Prahe alebo Pardubiciach. Ak si matrac objednáte cez  internetové stránky, takisto ponúkame možnosť matrac si vyskúšať a do 30 dní je možné ho vrátiť, „dodal p.Grossmann.

2
Viscoelastický matrac DONAU VISCO – konštrukcia matrace je obojstranná s rozdielnou tuhosťou.

3. Hmotnosť zákazníka

Pri výbere matraca je potrebné tiež prihliadať na vašu váhu. „U našich matracov je vždy uvedená maximálna odporúčaná záťaž. Všímajte si teda aj tieto informácie, „odporučil p.Grossmann.

3
Zónový matrac ERGONOMIC PUR s nosnosťou do 150 kg

4. Vek zákazníka

Hoci sa tak nemusí zdať, aj vek hrá pri výbere matraca rolu. Odlišné sú matrace určené pre deti, iné zase viac vyhovujú seniorom. „Deti potrebujú pre svoj zdravý rast a kvalitný vývoj skôr pevnejší matrac, ideálne sú matrace penové. Preto máme aj špeciálnu ponuku matracov pre deti. Mladí ľudia majú najväčší záujem o tuhšie spanie, ale čím človek starne, uprednostní skôr lôžko mäkšie a elastickejšie. Matrac by mal byť tiež kombinovaný s lamelovým roštom, „vysvetlil p. Grossmann.

4
BABY PUR matrac vyrobený zo značkovej Nemeckej peny EuroFoam

5. Uloženie matraca

Matrac by nemal ležať na pevnej doske, lebo tak nedochádza k správnemu prevetrávaniu. Oveľa lepšie ako pevné dosky sú latkové alebo lamelové rošty. Tie lamelové napomáhajú k tomu, aby ste z matraca využili jeho najlepšie vlastnosti. Ten sa potom lepšie telu prispôsobí.

 

6. Užívanie matrace

Akonáhle budete matrac kupovať, takisto si ujasnite, ako ho budete užívať, resp. do akého prostredia je určený. Niektoré matrace sú totiž vhodné napríklad len pre príležitostné spanie, napríklad do chát, ubytovní a hotelov. „Majitelia ubytovacích zariadení u nás najčastejšie kupujú polyuretánové alebo pružinové,“ povedal p. Grossmann. „Napríklad do študentských lôžok sú ideálne sendvičové matrace, ktoré toho viac vydržia. Na takých sa môže študent pripravovať na skúšky, relaxovať a spať, „dodal.

 

7. Poťah matraca

U matracov sa kladie dôraz nielen na ich obsah, ale aj poťah. Ten by mal byť v každom prípade snímateľný, aby ho bolo možné kedykoľvek vyprať. Látky na poťahy sú obvykle dodávané od zahraničných firiem. „Na naše matrace používame látky Aloe Vera, Sanitized, Silver Protect, Bamboo a Tencel od kvalitných zahraničných výrobcov. Poťahy si potom šijeme sami a môžeme ovplyvniť ich gramáž. Čím je vyššia, tým je poťah kvalitnejší. A o to sa u nás snažíme. Samozrejmosťou je možnosť poťah z matraca dať dole a vyprať. Z hygienického pohľadu ani neuvažujeme o poťahoch, ktoré sú napevno, „povedal p. Grossmann.

Máme pre vás ešte jednu radu na záver. Každý z nás má iné potreby, a ak budete kupovať matrace do manželskej postele, pokojne môžete mať obaja ten svoj a pritom úplne iný. Stačí, keď bude výška matraca zhodná, ale konkrétny model môže byť odlišný. Tak docielite to, že budete obaja mať ten najlepší matrac. Pri spoločnosti Grossmann matrace je samozrejmosťou výroba všetkých atypických rozmerov matracov a sú schopní presne vyrobiť matrac aj na výšku podľa požiadaviek klienta.