Viete, že staré veci môžu byť módne a aktuálne aj v dnešnej modernej dobe? Dôkazom toho je aj vintage štýl, ktorý je hitom tejto zimnej sezóny. Vytvorte si práve v jeho duchu zimnú výzdobu vašej domácnosti alebo implementujte jeho prvky aj na vaše oblečenie.

 

Aké črty má vintage štýl?

Vintage štýl využíva staré a použité veci a uvádza ich do opätovného života. Nemusíte vôbec riešiť zoškriabanú farbu, lak alebo rozličné časom vytvorené patiny. Práve tieto vizuálne nedostatky sú dôvodom, prečo sú vintage doplnky také vzácne. Majú totiž za sebou svoju jedinečnú históriu, svoj vlastný príbeh, ktorý sa možno spája s vašim životom či životom vašich predkov. Ak preto máte na povale odložené staré šperkovnice, rozličné truhlice, nádoby, zrkadlá, oprášte z nich prach a nájdite pre ne svoje pevné miesto v štýlovom interiéri. Na príležitosť blížiacich sa Vianoc môžete tiež použiť nájdené staré ozdoby na oživenie vášho vianočného stromčeka.

Z nového staré

Základnými farbami vintage štýlu sú práve tóny šedej, bielej či hnedej, ideálne však vzájomne prelínajúce sa línie týchto farieb v spojení s oživujúcimi pastelovými odtieňmi. Farby doplňte povrchovými úpravami či rozličnými čipkami, krajkami a napríklad aj tkaninou. V spojení s drevom bude táto kombinácia vyzerať naozaj skvostne. V prípade, že ste nenašli žiadne staré artefakty, nemusíte sa báť ani premeny nových vecí na staré. Stačí vám len štetec, farby, dávka kreativity a môžete sa pustiť do tvorivej činnosti. Nezabúdajte však, že interiér zariadený vo vintage štýle by mal ostať vzdušný, a preto ho dekoráciami zbytočne neprezdobujte. Inak neexistujú žiadne pravidlá, ktoré by vás mohli limitovať.

 

Zaraďte do vášho šatníka vintage oblečenie či výrazné vintage doplnky

S vintage štýlom, ktorý je hitom tejto zimy, môžete zladiť aj svoj šatník či doplnky. Opäť môžete vytiahnuť historický kúsok alebo objaviť nový s prvkami retra v jednom z obchodov s oblečením. Vtedy vás však musí očariť už na prvý pohľad. Vintage oblečenie musí byť výrazné, bohato zdobené, no nie zas prehnane. Ďalšou stratégiou môže byť zakomponovanie objemného nákrčníka, ktorý skvelo dopĺňa vašu blúzku či ladí s čapicou.