ewita

Originálny a elegantný úložný priestor – truhla ako z rozprávky

Možno to vyzerá, že sa na truhly zabudlo a že už sú len v rozprávkach. Ale nie je to pravda, elegantné truhly sú stále viac obľúbené nielen ako praktický úložný priestor, ale aj ako dizajnový doplnok interiéru.

V rozprávkach bola truhla často dôležitejšia, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Bola v každej izbe, v každej zámockej komnate, v každej lúpežnickej jaskyni a vždy ukrývala nejaký poklad. Či už to bola retiazka po mamičke v chudobnej dedinskej chalúpke, ulúpené zlatky alebo šperky pre princeznú. Truhly ale nie sú len rozprávkovým výmyslom, skutočne sa už v dávnych dobách používali ako úložné priestory nielen pre veci, ale aj pre jedlo. Už v 10. storočí sa používali ako skrine a v menšom prevedení aj ako kufre a cestovné batožiny. Ale truhlice mali aj ďalšie využitie, pre skladovanie potravín ako je múka, obilie alebo krúpy. Často mali vo vnútri ešte oddelené prepážky, aby sa suroviny medzi sebou nepomiešali. Vo veľkých kuchyniach potom bola každá truhla na každú potravinu zvlášť. A opäť sa vraciame k rozprávkam: napríklad nezabudnuteľná S čerty nejsou žerty, keď do jednej z truhiel ústila tajná chodba, pamätáte?

V dnešnej dobe sa truhly do našich interiérov pozvoľna vracajú a neslúžia už len ako praktická vec, ale dotvárajú celkový dizajn interiéru. Vynímajú sa na chalupe aj v modernej obývačke. Fungujú aj ako lavica, netradičný konferenčný stolík alebo so zámkom ako ozajstná truhlica na poklady. Možno máte šťastie a na povale nájdete nejakú krásnu truhlu po babičke, na ktorú budú stačiť len drobné úpravy. Ale ak nie, nemusíte zúfať a truhlu si kúpiť. Trebárs na www.silugo.cz, kde nájdete kvalitnú a prepracovanú truhlu z teakového dreva, ktorá má ručne vyrezávané nohy a elegantné kovanie. A prečo je z teakového dreva a nie napríklad z borovice? Teak je tropický strom, ktorý vyrastie až do 45 metrov a jeho drevo je veľmi trvanlivé a odolné proti vode. Odnepamäti sa tak používal na stavbu lodí, neskôr pre železničné vagóny a v súčasnej dobe najčastejšie pre nábytkárske výrobky. Teakové drevo je nielen krásne, ale vďaka obsahu prírodných olejov i veľmi trvanlivé. A ak by ste z tohto dreva chceli napríklad skrinku len na svoje poklady, ale v modernejšom dizajne ako na klasické vrchné otváranie, pozrite sa na očarujúci kabinet s kovaním. Tak už viete, kam si schováte svoje poklady?