Chcete byť v spoločnosti neprehliadnuteľná? Ak si ako doplnok k oblečeniu zvolíte nejaký šperk so vsadenou perlou alebo celý perlový náhrdelník, určite sa vám to podarí. Veď perla je kráľovná klenotov už tisícročia. Perly symbolizujú múdrosť získanú skúsenosťami. Ich pôvab sa prirovnáva k pôvabu ženy.

Hoci je to v podstate len jedno jediné malé zrnko piesku, príroda zariadila, aby z neho rokmi vývoja vznikol nádherný a jedinečný klenot.

Toto jedinečné dielo prírody bolo od pradávna uctievané rôznymi náboženstvami a kultúrami. Starovekí Gréci ich považovali za slzy bohov, islam predpokladal vznik vesmíru z vnútra obrovskej perly, starovekí Rimania ich považovali za symbol šťastia. Kresťania a hinduisti ich pokladali za symbol čistoty. Kresťania ich od stredoveku považovali za posvätný kresťanský predmet. Navyše, kresťanská tradícia považuje perly za slzy Adama a Evy, ktoré vyronili po vyhnaní z raja – biele perly za Evine a čierne za Adamove slzy.

V starovekom Egypte sa panovníci nechávali pochovávať spolu so svojimi perlami. I panovníčka Kleopatra vyhrala stávku s Markom Antóniom vďaka perle. Tvrdila, že dokáže prijať bohatstvo celého národa v jednom pokrme. Keď jej to neverili, tak si do pohára s vínom hodila perlu z náušnice a víno aj s perlou vypila.

Perly sa zapísali aj do histórie niektorých kráľovských a chrámových pokladov. Neobvykle veľkú perlu s veľkosťou holubieho vajcia vlastnil španielsky kráľ Filip II. Taktiež perla o priemere 5 cm je súčasťou pokladu britského kráľovstva. A údajne najväčšia perla je v majetku istej banky v San Franciscu.

Ako vidíte, vzácnosť perly bola oceňovaná tisíce rokov pred nami a určite bude cenená aj tisíce rokov po nás. Perla je šperk, ktorý je jedinečný po každej stránke.

https://www.buka.sk/legendy-o-perlach