Už o niekoľko týždňov sa budeme môcť od rána do večera vyhrievať na čerstvom vzduchu. A kde inde by sme si to v domácom prostredí užili lepšie ako na vlastnej záhrade. Ak ju ešte nemáte vybudovanú, pustite sa do práce. Nemusí to byť vôbec tak zložité. Najmä vtedy, ak ako hlavný konštrukčný materiál využijete drevo, ktoré navyše vytvorí na terase skutočne harmonickú atmosféru dokonale prepojenú s prírodou.

 

Terasa z terasových dosiek si nevyžaduje náročné stavebné práce

Na konštrukciu terasy budete potrebovať drevené hranoly a terasové dosky. Pred tým bude však ešte potrebné dostatočne spevniť podklad, postačí dostatočne zhutniť štrk a plochu vyrovnať. Potom na nej postaviť základnú terasovú konštrukciu z hranolov. Tie umiestňujte 40 až 60 centimetrov od seba. Ich rozmery zvoľte podľa rozmerov vašej naplánovanej terasy. Ideálne je pokladať dva rady hranolov. Jeden vertikálne a jeden horizontálne. Druhý rad hranolov fixujte o ten prvý, najlepšie skrutkami. Nezabúdajte na ošetrenie dreva hranolov lakom či olejom.

Po vytvorení konštrukcie môžete pokladať podlahu na terasu, ktorú tvoria drevené terasové dosky. S ich kladením začnite od kraja terasy tak, aby boli terasové dosky orientované kolmo na vstup na terasu. Dosky o hranoly fixujte, opäť je to najlepšie klasickými skrutkami. Vždy použite dve a dve na každý kraj dosky. Po položení celej terasy dosky na terase opäť ošetrite lakom či olejom. Lak dodá terase lesk, olej skôr zachová pôvodný vzhľad dreva.

 

Čas na doladenie detailov

Ak je plocha terasy hotová, prichádzajú na rad detaily. Ak máte radi drevo, môžete si ním obložiť časť steny domu, ktorá tvorí terasu. Využiť na to môžete napríklad tatranský obklad, s ktorým to bude asi najjednoduchšie. Takisto si k terase môžete vybudovať prístupové schodíky zo záhrady alebo napríklad vhodné zastrešenie. Pergolu, prípadne lacnejšiu alternatívu vo forme markízy.

V prípade, že je terasa položená oproti okoliu o niečo vyššie, je vhodné myslieť aj na bezpečnosť terasy. Teda jej obvod oplotiť tak, aby si pádom z nej neprivodili úraz najmä deti. Nemusíte hneď kupovať drahé oplotenia, ale so šikovnými rukami si z dreva vyrobiť vlastné, presne také, aké sa maximálne hodí k terase. Potrebovať na to budete opäť drevené hranoly, tentokrát ale tenké, a plotové laty. Výsledok nielenže zvýši bezpečnosť terasy, ale aj výrazne zatraktívni jej estetickú stránku.