Od roku 1988, v ktorom bola vykonaná prvá laserová operácia oči na človeku, už ubehlo množstvo času. Dnes už poznáme niekoľko druhov zákrokov, ktoré využívajú rôzne typy laserov, čo lekárom umožňuje operovať najčastejšie očné ochorenia ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus. Očná klinika však dokáže pomôcť aj tým pacientom, pre ktorých laserová operácia nie je riešenie.

 

Keratokonus

Keratokonus je degeneratívne ochorenie rohovky, ktorá sa postupne stenčuje a tvaruje do kužeľovitého tvaru. Príčinou ochorenia býva oslabené rohovkové tkanivo. Zväčša ide o ochorenie obidvoch očí a v prvých štádiách sa prejavuje zhoršením zraku – krátkozrakosťou alebo astigmatizmom. Keratokonus najčastejšie vzniká v mladosti v období puberty a postup ochorenia sa zastavuje po 40. roku života.

Keďže lekári doposiaľ nepoznajú príčinu vzniku ochorenia, liečiť sa dajú iba jeho symptómy. Liečba keratokonu závisí od štádia ochorenia. V prvých dvoch štádiách pacient nosí tvrdé alebo hybridné kontaktné šošovky. Využíva sa tiež metóda corneal crosslinking, ktorá je založená na spevnení kolagénových väzieb v tkanive rohovky.

V treťom a štvrtom štádiu sú pacientovi nasadené tzv. keraringy – poloblúkovité implantáty, ktoré môžu pokrivenú rohovku vyrovnať. Pri pokročilom vyklenutí rohovky sa môže nahradiť povrchová vrstva rohovky darcovským štepom alebo sa pacientovi transplantuje celá rohovka.

 

Šedý zákal

Šedý zákal alebo katarakta je najčastejšou príčinou vzniku slepoty vo svete. Spôsobuje ho postupné zahmlievanie šošovky, ktorá sa stáva nepriehľadnou. Rizikovou skupinou sú ľudia nad 40 rokov, no pri genetickej predispozícii sa šedý zákal môže prejaviť aj u detí a dospievajúcich.

Najčastejšie vzniká katarakta prirodzeným starnutím šošovky. Ak človek navyše trpí reumou alebo cukrovkou, je na šedý zákal náchylnejší. Príznaky sa spočiatku môžu pliesť s krátkozrakosťou, najprv sa totiž objaví zhoršená ostrosť videnia. K nej sa neskôr môže pridružiť zvýšená citlivosť na svetlo, zdvojené videnie alebo problémy s rozpoznávaním farieb.

Veľmi dôležité je šedý zákal podchytiť včas a starostlivo sledovať jeho priebeh. Na šedý zákal neexistuje liečba, jediným riešením je operácia, ktorá sa odporúča už v prvých štádiách, aby sa predišlo pooperačným komplikáciám.

Operácia prebieha pri vedomí pacienta. Najprv sa oko znecitlivie lokálnymi anestetikami a následne chirurg spraví malý zárez pomocou diamantového noža alebo lasera. Cez otvor, ktorý vznikne, sa stará šošovka rozbije pomocou ultrazvuku a vysaje. Nahradí ju umelá, ktorá je pacientovi prispôsobená na mieru. To znamená, že je ňou možné korigovať napríklad aj krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus, takže pacient po operácii vidí úplne bezproblémovo. Očná klinika vykonáva operácie šedého zákalu bežne, takže patria k najčastejším lekárskym zákrokom vôbec. Ich výhodou je, že sú plne hradené zdravotnou poisťovňou.

 

Prevenciu nepodceňujte

Lekári pacientom neustále prízvukujú, aby návštevu oftalmológa neodkladali ani pri akomkoľvek drobnom zhoršení zraku. Aj keď najčastejšie môže ísť „len“ o niektorú z refrakčných chýb, ktoré sa dajú jednoducho korigovať okuliarmi alebo šošovkami, prevenciu sa neoplatí zanedbávať. Cenou môže byť nielen nákladná liečba a doživotné následky, ale tiež úplná slepota a život v tme.

Foto zdroj: pixabay.com

Súvisiace príspevky