Spánkom strávime až tretinu svojho života. Za to, aby bol skutočne kvalitný a my sme sa vyspali do ružova, nie je zodpovedný iba kvalitný matrac. Rovnako dôležitú úlohu hrá i prostredie, v ktorom zaspávame. Ktoré chyby pri zariaďovaní spálne nás okrádajú o drahocenný spánok?

Najkrajšie spálne na Slovensku nájdete na Favi.sk. So zariaďovaním tej vašej pomôže najväčší on-line katalóg nábytku a dekorácií.

 

Miesto spálne skladisko

„Veď do spálne aj tak chodím len spať,“ povie si mnohý a napchá ju od podlahy ku stropu úložnými priestormi. Lenže kľud sa v stiesnených priestoroch hľadá ťažko. Preto sa vám večer možno nedarí zaspať.

Aby sa vám to darilo, mala by byť vaša relaxačná zóna čistá a útulná. Okolo postele by malo byť minimálne 60-70 centimetrov prázdneho priestoru. Zmiznúť by mali aj kufre, krabice a žehliace dosky, kvôli ktorým spálňa pripomína skôr preplnené skladisko.

Pokiaľ možno, zvážte i to, či je naozaj nevyhnutné, aby bola vaša spálňa zároveň i pracovňou. Výhľad na stohy papierov, o ktorých viete, že potrebujú vybaviť, nedá spať nielen workoholikom. V spálni sa skutočne  uvoľníte a pustíte prácu z hlavy iba v prípadne, že pracovňu oddeľuje aspoň skriňa alebo priečka.

 

Sníte príliš pri zemi

Pri výbere toho pravého lôžka nezáleží ani tak na jeho type, ako na vašich osobných preferenciách a dispozíciách spálne. Manželská posteľ je oproti jednolôžkovej posteli menej variabilná a horšie sa s ňou manipuluje, Na druhej strane – má lepšie riešené úložné priestory, obzvlášť, ak do postele chcete schovať objemnejšie predmety. Na čom ale záleží, je výška postele. Lôžková plocha by mala byť čo najvyššie nad zemou. Zlepší sa tak vzduch, ktorý v noci vdychujete a tým i kvalita vášho spánku.

 

Spíte na zlom matraci

Zatiaľ čo jedni sa radi zaboria do mäkkého matraca, iní by si inde než na tvrdom neustlali. Ani jedno nie je úplne zle. Výber matraca sa odvíja úplne od vašich preferencií. Na jednu vec je ale treba dať si pozor. Nech už je matrac tvrdý akokoľvek, vyhnite sa čisto pružinovému. Pružiny totiž nikdy nevytvoria jednoliatu podporu pre vaše telo, ktoré tak nerelaxuje rovnomerne. Ľudskému telu sa naopak dokonale prispôsobí matrac so špeciálnymi anatomickými zónami. Napríklad matrac s vystuženou časťou v oblasti bedier zaistí, že sa do nej pri sedení nebudete zabárať.

Spánok vám kazí nevhodná prikrývka

Nezáleží iba tom, na čom ležíte. Pre zdravý spánok je rovnako dôležité, čím sa prikryjete. Textil má rozhodujúce slovo v tom, či sa v noci budete cítiť pohodlne. Klasika z husacieho peria síce krásne hreje, moderné prikrývky s dutým vláknom sa ale lepšie udržujú v čistote a navyše v noci zaistia optimálnu teplotu pre spánok. Obliečky by mali byť z príjemného materiálu, ktorý nehryzie, príliš nehreje a má dobré nasiakavé vlastnosti. Vlhkosť výborne pohlcuje bavlnený satén, ktorý navyše v zime hreje a v lete príjemne chladí.