Čistý vzduch doma alebo v kancelárii je dôležitý pre naše zdravie. Nezávadné ovzdušie pritom môžete dosiahnuť pomocou čističky vzduchu, ktorá spoľahlivo odstráni škodliviny, prach, peľ, zápach, vírusy i baktérie. Ako postupovať pri jej výbere?

Aké dôsledky má dýchanie zlého vzduchu

Nekvalitný vzduch spravidla necítime, a teda ho nedokážeme nijako rozpoznať. Pravdou však zostáva, že sa na nás dýchanie zlého vzduchu dokáže prejaviť. Môžeme sa stretávať najmä s dýchacími problémami.

Ak nedostatočne často vetráme, v miestnosti sa hromadí oxid uhličitý. Jeho vysoká koncentrácia má za následok napríklad bolesti hlavy, únavu alebo problémy so sústredením. Ideálne je preto vetrať intenzívne aspoň dvakrát denne po dobu 15 minút. Na pravidelné vetranie pamätajte nielen v lete, ale aj v zimných mesiacoch, kedy máme tendenciu naň zabudnúť.

Prečo je dôležité dbať na čistý vzduch

Ako sme už naznačili, kvalitný vzduch sa pozitívne prejaví v mnohých oblastiach nášho života. Ak investujete do čističky vzduchu, zbavíte sa najrôznejších škodlivín, ako sú prach, peľ, zápach, baktérie a vírusy. Týmto spôsobom čistička pomáha zlepšiť dýchanie nielen alergikom a astmatikom, ale aj ostatným ľuďom.

Čistička zlepší kvalitu vzduchu v každej domácnosti.

Ako zlepšiť kvalitu vzduchu

K zlepšeniu kvality vzduchu prispievajú najrôznejšie prístroje, ktoré si môžete zaobstarať do svojej domácnosti alebo kancelárie. Ide o čističku vzduchu, zvlhčovač a ionizátor.

Čistička vzduchu pomáha zo vzduchu v miestnosti odstraňovať baktérie, vírusy, pachy, prach, peľ a ďalšie nečistoty. Každá čistička vzduchu pritom dokáže filtrovať nejaký druh nežiaducich častíc a plynov v rôznej veľkosti.

Zvlhčovač vzduchu, ako napovedá samotný názov, slúži na zvlhčovanie vzduchu v miestnosti. Ak je totiž vzduch príliš suchý, trpí tým naša nosová sliznica a stretávame sa s obtiažnym dýchaním. Tento spotrebič má preto za úlohu udržiavať vlhkosť vzduchu na optimálnej úrovni.

Ionizátor zas obohacuje vzduch veľkým množstvom záporne nabitých iónov. Vďaka tomu pomáha vytvárať skvelé prostredie pre osoby, ktoré trpia napríklad alergiou, astmou alebo sennou nádchou. Zároveň platí, že so zvyšujúcim sa počtom aniónov vo vzduchu klesá prítomnosť mikróbov.

Niektoré multifunkčné čističky vzduchu majú aj zvlhčovač alebo ionizátor.

Čo si zistiť pred kúpou domácej čističky vzduchu

Zo všetkého najskôr je ideálne vykonať vo vašom byte, dome alebo kancelárii merania. Práve tie totiž odhalia, v akom stave sa ovzdušie nachádza a aké je percento vlhkosti vzduchu. Pokiaľ zistíte, že je vzduch v miestnosti príliš suchý, je namieste obstaranie zvlhčovača. Ak by bol naopak vzduch v miestnosti príliš vlhký, mohol by spôsobovať plesne a bolo by teda nutné pravidelne ho odvlhčovač.

Keď sa rozhodnete pre kúpu čističky vzduchu, zistite si, aký je rozmer jednotlivých miestností, v ktorých budete čističku používať. S ohľadom na to totiž treba zvoliť výkon daného zariadenia.

V neposlednom rade je tiež dôležité ujasniť si, pre koho je spotrebič primárne určený. Ak máte v rodine alergikov, bude pre vás dôležité, aby spotrebič odstraňoval alergény pomocou špeciálneho filtra. V prípade fajčiarov bude naopak rozhodujúce, či dokáže čistička odstraňovať aj zápach.

Ako vybrať čističku vzduchu

Teraz sa dostávame k samotnému výberu čističky vzduchu. Aké parametre vziať do úvahy?

Výkon čističky vzduchu

Výkon by mal zodpovedať veľkosti miestnosti, v ktorej sa čistička vzduchu bude nachádzať. Aby ste vzduchový výkon vypočítali, budete musieť využiť nasledujúci vzorec: plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 2,5.

Výsledné číslo značí výkon čističky v m3/h. Pokiaľ vyberáte čističku vzduchu pre alergikov, vynásobte podlahovú plochu a výšku miestnosti číslom 4 namiesto 2,5.

Spotreba energie

Spotreba energie spravidla závisí od príkonu. Pri čističkách vzduchu sa dá najčastejšie stretnúť s príkonom od 30 do 60 W. Väčšinou pritom platí, že čím vyšší príkon, tým väčšia spotreba energie. Pre výslednú spotrebu energie však môžu byť rozhodujúce aj výkonnostné stupne či druh použitého filtra.

Hlučnosť

Hlučnosť veľmi úzko súvisí s výkonom čističky vzduchu. Ak ju budete chcieť používať aj v noci, oplatí sa siahnuť po modeli so špeciálnym nočným režimom, prípadne zvoľte čističku, pri ktorej je možné regulovať jej výkon. Aby spotrebič nerušil váš spánok, nemala by jeho hlučnosť presahovať 30 dB.

Typy filtrov

Pri výbere čističky vzduchu zohrávajú úlohu aj zvolené typy filtrov. Niektoré modely používajú umývateľné filtre, ktoré sú nenáročné na údržbu. Pri iných prístrojoch je naopak potrebné pravidelne dokupovať nové filtre. Tieto čističky sú však hygienickejšie.

Doplnkové funkcie

Do úvahy môžete vziať aj to, či je čistička vzduchu vybavená najrôznejšími doplnkovými funkciami. Jednať sa môže napríklad o funkciu ionizácie vzduchu, časovač alebo senzor kvality ovzdušia. Keď máte malé deti, oceníte aj detskú poistku. V neposlednom rade môže byť užitočný LED displej s ukazovateľom aktuálneho stavu ovzdušia.

Čistička vzduchu uľaví nielen alergikom a astmatikom.

Vyskúšajte čističku vzduchu Philips

Medzi kvalitné a overené výrobky sa dlhodobo radia čističky vzduchu Philips. Jedným z najobľúbenejších modelov je čistička vzduchu Philips Dual Scan, ktorá zásluhou vysokého výkonu dokáže vyčistiť vzduch v miestnosti už za 6 minút.

 

Zároveň nepretržite monitoruje kvalitu vzduchu u vás doma a spoľahlivo zachytí častice od veľkosti 0,003 um. Praktickou funkciou je nočný režim, ktorý sa postará o váš nerušený spánok s dokonale čistým ovzduším.

Ako čističku vzduchu správne používať

Čističku vzduchu je dôležité správne používať. Jedine tak bude svoju prácu odvádzať efektívne. Pri jej prevádzke pamätajte hlavne na to, aby ste nechali okná zatvorené.

V priebehu dňa však nezabúdajte pravidelne vetrať, aby ste do miestnosti priviedli čerstvý vzduch. Ak si chcete zaistiť kvalitný spánok, pustite čističku vzduchu aspoň hodinu pred tým, než pôjdete do postele.

Rady a tipy na záver

Čističku vzduchu si vždy vyberajte iba od overených výrobcov. Jedine tak budete mať istotu, že si kupujete kvalitný spotrebič, ktorý bude spoľahlivo odvádzať svoju prácu. Ak sa budete rozhodovať medzi dvoma modelmi prístrojov, vždy siahnite po tom, ktorý má väčší výkon.

Súvisiace príspevky