Koberce už dávno v domácnostiach neplnia len praktickú funkciu, dnes už slúžia aj ako estetický doplnok. Na trhu nájdete celú škálu rôznych kobercov, od nádherných abstraktných a extravagantných vzorov až po jemné zemité jednofarebné koberce. Aj materiálov máte na výber hneď niekoľko. Ako by ste sa teda o koberec mali starať, aby vám vydržal čo najdlhšie?

Polyamidové a polypropylénové koberce

Kusové koberce aj merané koberce môžete prilepiť vhodným lepidlom k podlahe, vďaka čomu zabránite pošmyknutiu. Ak koberec odmietate lepiť, môžete využiť protišmykovú podložku, ktorá slúži rovnakému účelu.

Koberec pri upratovaní klasicky vysávajte a vyhnite sa jeho prášeniu. Čistiť ho môžete aj saponátovými prostriedkami, ktoré sú určené na polyamid alebo polypropylén. Dajte si však pozor, aby ste koberec nepremočili. Čo sa chemického čistenia týka, to sa vzťahuje len na vrchné vlákno, ak sa koberec skladá aj z prilepenej podkladovej vrstvy.

 

Akrylové, polyesterové a viskózne koberce

Koberce klasicky povysávajte, dajte však pozor, aby ste použili vysávač s nižším výkonom počas prvých dvoch mesiacoch, vďaka čomu sa vlákna na koberci spevnia. Vyhýbajte sa tiež prášeniu kobercov a čistite ich len prostriedkami, ktoré vám odporučí výrobca.

 

Koberce z vlny

Vlna je prírodný materiál a preto si vyžaduje špeciálny prístup. K odstráneniu nečistôt môžete používať vysávač alebo mechanickú metlu. Koberec by ste mali čistiť suchou penou, ide o prípravok, ktorý je určený na vlnené koberce. Ak sa koberec znečistí kávou alebo inou tekutinou, použite najprv saciu handru alebo papier, potom nechajte škvrnu uschnúť a koberec povysávajte.

Koberce sa hodia prakticky kdekoľvek do domácnosti. Kusové koberce do obývačky môžete umiestniť pod konferenčný stolík. Mali by ste siahnuť po kobercoch s kratším vlasom, ktoré nie sú tak náročné na údržbu.

Súvisiace príspevky