Súčasné televízory už nie sú len akousi škatuľou na príjem televízneho signálu. Už aj ony takpovediac zmúdreli. Stali sa inteligentnejšími. A ponúkajú stále viac nových funkcií. A tým sústreďujú na jednom mieste prínos viacerých samostatných zariadení.

Televízia pri rozvoji techniky už môže slúžiť ako centrum domácnosti. Niektoré typy totiž zvládajú rozmanité funkcie. Vďaka pripojeniu na internet môžu ponúknuť omnoho viac než len štandardné programy jednotlivých staníc.

Múdra televízia vyžaduje prístup k internetovej sieti. Ten je možný pomocou začlenenej bezdrôtovej karty. Prípadne bežným pripojením sieťového kábla. Televízia môže slúžiť, hoci na nej nesledujete samotné televízne vysielanie. Umožňuje to množstvo všelijakých aplikácií. Môžete si tak vytvoriť svoj súkromný vlastný program.

Sledovať môžete aktuálne ukážky na nové filmy, ktoré ešte len prichádzajú do kín. Dostupné by už mali byť aj živé vysielania, počúvanie internetových rádií alebo čítanie čerstvého spravodajstva spolu s videom. Samozrejmosťou je predpoveď počasia pre množstvo regiónov či ponuka obľúbených jednoduchých hier.

 

Múdra televízia

Jednotliví výrobcovia televízorov ale väčšinou používajú stále svoje vlastné systémy. Objavujú sa už aj náznaky a prvé konkrétne pokusy s úmyslom prepojiť používané platformy. Zatiaľ však stále treba vyvíjať samostatné aplikácie pre jednotlivé druhy televízorov.

Pri rozhodovaní o voľbe, či investovať do múdreho televízora či nie, by ste sa mali poradiť s predajným špecialistom. Či sa náhodou k výhodám takejto smart TV nedá dopracovať aj nejakým iným spôsobom. Či sú k dispozícii aj iné možnosti. Niektoré dostupné televízie, hoci nie sú označené za múdre, zahŕňajú mnohé vítané funkcie. Zväčša prehliadanie na internete, pozeranie videí, komunikáciu spojenú aj s obrazom či prístup na sociálne siete.

 

Vývoj pokračuje

Pri televízoroch je vývoj trochu odlišný než pri veľmi rozšírených smart telefónoch. Síce pokračuje v podobnom duchu, ale zatiaľ omnoho pomalším tempom. Dosiaľ možno hovoriť len o počiatočných krokoch.

Televízory už prešli vcelku slušným posunom používanej technológie. Ale v prípade telefónov išlo o ozaj razantný pokrok. A televízory, čo sa týka mediálnych schopností, stále zaostávajú. V každom prípade už aj tak môžu do seba pojať zaujímavé množstvo inak samostatných zariadení. Ide hlavne o digitálne tunery, špičkové reproduktory, internetovú kameru, prehrávač rôznych médií či internetový prehliadač.

Tiež treba pripomenúť celý rad aplikácií. V prípade hier možno rátať s nahradením klasických herných konzol. Veľké obrazovky televízorov by veľmi dobre poslúžili viacerým multimediálnym, informačným či zábavným aplikáciám. Tie na malých displejoch smartfónov, prirodzene, až tak nevyniknú. A práve v tomto ohľade by pomohlo isté zosúladenie jednotlivých výrobcov.

 

Televízia a počítač

Je zrejmé, že múdre televízory už toho aj tak dokážu celkom dosť. Do úvahy však prichádza tiež možnosť, že dobrým riešením môže byť kúpa lacnejšieho, a nie až takého prešpekulovaného televízora. A následne si požadované funkcie podoplňovať iným tvorivým spôsobom.

Môže ísť o rozličné špeciálne zariadenia alebo počítače. Na výber je veľa rôznych možností. Jednou z nich je jednoducho aj pripojenie bežného stolného počítača. Ďalšou možnosťou je notebook.

Aj týmto spôsobom možno do televízora dostať rozsiahle množstvo požadovaných aplikácií. Vrátane tých, ktoré podporujú rôzne médiá. V prípade televízie s jedinečným systémom ťažko doplníte požadované funkcie. Ak je k dispozícii klasický počítač, vtedy stačí pridať ďalší prehrávač.

Vylepšovanie terajších múdrych televízorov stále pokračuje. Postupný vývoj zrejme ukáže, či bude úspešnejšie prepojiteľné či samostatné riešenie. Tiež záleží na každom jednom používateľovi, akú technickú úroveň na konkrétnu funkciu požaduje.

Je tiež možné, že sa televízia bude presúvať čoraz viac do mobilov. TV v mobile si získava stále viac priaznivcov. Mobily sa skrátka stávajú stále viac súčasťou nášho každodenného života.

 

Základné vybavenie

Každý jeden televízor má tak či tak istý softvér. Aj keby išlo o jednoduchší typ. Nemusí byť ani smart. Do bežnej výbavy už patrí základné spracovanie obrazu. A tiež automatické hľadanie jednotlivých kanálov.

Špeciálnou otázkou sú ale nastavenia. Najnovšie televízory dokážu zosúladiť viacero režimov. A v rôznych úrovniach. Hlavne pomer strán, teplotu farieb, intenzitu jasu či vyváženie pravého a ľavého zvukového kanálu. Ale aj presné nastavenie farieb.

Rovnako bude záležať na používateľskej ústretovosti používateľského rozhrania. Každý jeden používateľ má, prirodzene, svoje vlastné individuálne estetické preferencie.

 

Operačný systém a aplikácie

Dušou múdrej televízie by mal byť, samozrejme, operačný systém. Jednou zo základných vlastností otvoreného operačného systému by mala byť možnosť doinštalovania ďalších aplikácií. To by v prípade smart televízorov nemal byť väčší problém.

Otvorila by sa tak možnosť viacerých pokročilých aplikácií. Štandardom aj v prípade televízorov by mohli byť technológie používané v múdrych mobilných telefónoch. Zapojiť by bolo možné aj internetové prehliadače.

Výsledkom by mohlo byť veľké množstvo dostupných aplikácií. Väčšina výrobcov nad takýmito možnosťami uvažuje. Takže ozajstná múdra televízia by mohla mať jednoduchý internetový prehliadač podobný úrovni smartfónov. Ďalej prístup na sociálne siete, video online služby, spravodajské aplikácie, niekoľko jednoduchých hier a aplikáciu pre videokonferencie. Do úvahy prichádza aj platená videopožičovňa.

Súvisiace príspevky