Hry nie sú len činnosťou, ktorá má deti zabaviť. Hry majú, v najlepšom prípade, deti niečo naučiť, motivovať ich a rozvíjať schopnosti ako je tvorivosť, usilovnosť, trpezlivosť či zodpovednosť. Ako sa s deťmi hrať tak, aby sme ich zároveň aj niečo naučili?

Kreativita je často podceňovaná. Pritom práve to, či sme schopní na veci pozerať z iného uhla pohľadu a naše myšlienky ďalej realizovať, hrá nemalú úlohu v škole, v práci aj v každodennom živote. Preto by sa kreativita mala rozvíjať už od útleho veku. Toho sa dá docieliť niekoľkými jednoduchými spôsobmi.

Chytré hračky

Hračky tvoria nemalú časť výbavy detskej izby. Mali by sa však nakupovať s rozvahou. Vhodné hračky sú také, ktorých užívanie si vyžaduje istú dávku úsilia. Či už sa jedná o jednoduché hlavolamy, skladačky alebo rôzne tvarovacie hmoty a plastelíny. Kladné skúsenosti majú rodičia napríklad s penovou plastelínou PlayFoam. Jedná sa o plastelínu zo zdravotne nezávadných drobných penových guľôčok, spojených netoxickým spojivom, ktorá na rozdiel od rôznych napodobnenín nevysychá ani sa nerozpadá, nešpiní, je tvárna a zdravotne nezávadná. Na webe playfoam.cz, ktorý je súčasťou spoločnosti Pexi, je k dispozícii nespočetné množstvo setov a tematických balení za rozumnú cenu. Ako prvý v Európe si môžete v SR zaobstarať sadu s princeznou alebo s dinosaurami, ktorá je horúcou novinkou na tohtoročné Vianoce. Plastelína podporuje detskú predstavivosť, motoriku a necháva ich popustiť uzdu fantázii.

_playfoam-boule-combo-20pk-cz-rgb-800x600-72dpi-jpg

Priestor pre kreativitu

Nejeden rodič už pravdepodobne zažil situáciu, keď ratolesť pokreslila polku steny v obývačke. V takých chvíľach sa asi nedá očakávať, že bude dospelý skákať radosťou do vzduchu, že bolo dieťatko kreatívne. Dá sa však očakávať, že sa to stane a dá sa tomu tiež predísť. Najlepšou prevenciou je dieťaťu zakázané ovocie poskytnúť. Nie je tu však reč o obyčajných omaľovánkach. Tie svojím rozsahom nelákali generáciu našej a pravdepodobne nelákajú ani generácii našich potomkov. Riešením však môžu byť rôzne písacie tabule, kresliace stojany alebo celé steny v detskej izbe, ktoré budú určené čisto na kreslenie a čmáranie.

23_playfoam-boule-deti-s-modelinou-a-koberec-800x600-100dpi-jpg

Čítanie rozprávok

Čítanie je s rozvojom techniky pomerne nedocenené. Nielen, že podporuje kladný vzťah ku knihám, ale navyše deťom dovoľuje premýšľať nad rámec reálnych možností. Na kúzla, rozprávkové bytosti a zázraky v dospelosti neveríme. Deti si to však môžu dovoliť. Práve to totiž tvorí podstatu naivného a nevinného detského veku a práve knihy a ich svet možného a nemožné umožňuje veriť, aspoň na chvíľu, že existuje niečo, čomu nie vždy budeme rozumieť.

40_ler9230-lr-oprav-to-kids-800x530-72dpi-jpg

Skepsa nie je na mieste

Zásadným predpokladom toho, ako detskú kreativitu podporiť, je ju hlavne nekritizovať a nevyvracať. A hoci by toto žiadny rodič cielene nerobil, rovnako k tomu dochádza. Či už kvôli stresu alebo nedostatku práce, rodičia deti často vynechávajú a ich historky alebo imaginárne príhody si nevypočujú. To je však zle. Na tieto príhody by rodičia mali reagovať, pátrať po detailoch a nútiť tak deti premýšľať o tom, čo sa vlastne v ich mysli deje.

26_playfoam-img-0061-jpg