ewita

Veľká noc: Skúste ju tento rok osláviť netradične!

Veľká noc je najväčším kresťanským sviatkom, kedy si ľudia pripomínajú ukrižovanie a vzkriesenie Ježiša Krista. Tento sviatok je však hojne oslavovaný i ateistami, napriek tomu z úplne iných dôvodov než u veriacich, pre ktorých tento sviatok začína už štyridsať dní pred Veľkou nocou. Pohanské zvyky ako koledy a korbáč sú však skôr pradávnou oslavou jari. Ak patríte tiež k tým, pre ktorých je tento sviatok skôr každoročnou jarnou veselosťou než kresťanskou symbolikou, máme pre vás niekoľko tipov, ako ich tento rok osláviť inak.

 

Skúste zahraničné veľkonočné pokrmy

Medzi české veľkonočné pokrmy tradične patrí jahňacie mäso, plnka z mladej žihľavy, veľkonočný baránok či mazanec. Čo tak ale tento rok skúsiť pokrmy prevzaté zo zahraničných osláv Veľkej noci? Výborná je napríklad nemecká tvarohová štóla s marcipánom. Tá nie je toľko prácna ako baránok, je vláčna a na prestretom stole sa skvele vyníma. Skúsiť tiež môžete grécky pôstny koláč Spanakopita alebo tradičné britské jahňacie kotlety s bylinkovou krustou.

 

Netradičné veľkonočné dekorácie

Kupované kuriatka, sliepočky, korbáče a kraslice pozná každý. Tento rok ale môžete zapojiť aj deti a vyrobiť si dekorácie, ktoré sa určite nestratia. Začať môžete nahradením chemických farieb na vajcia tými prírodnými. Prírodné farbivá sú väčšinou rastlinného pôvodu a jednotlivé farby možno získať ako odvar, prípadným vylúhovaním. Červenú farbu získate zo šupiek červenej cibule, žltú či oranžovú zo šafránu, zelenú z listov jaseňa alebo petržlenu a hnedú napríklad z jelšovej a brezovej kôry. Na dekorácie tiež môžete využiť brezové vetvičky, ktoré sú veľmi pružné a dajú sa tak upravovať do najrôznejšie tvarov. Nezabudnite ani na kvety, ktoré interiér prežiaria a vnesú k vám domov kus jari.

 

Štýlové darčeky pre koledníkov

Ak sa vám nechce maľovať veľkonočné kraslice, môžete pre prípadných koledníkov pripraviť aj inú odmenu. Deti budú pravdepodobne najvďačnejšie za výrobky z čokolády. Nakúpte najrôznejšie formičky a vytvarujte veľkonočne ladené postavičky, ktoré možno dozdobiť bielou polevou. Dospelým zase môžete pripraviť čokoládové vajcia plnená alkoholom. Aby sa výrobky nezničili, zakúpte miniatúrne krabičky na Paketo.sk, do ktorých môžete darčeky uložiť. Výroba týchto krabičiek je u Paketo.sk možná aj podľa vašich prianí. Vybrať si tak môžete najrôznejšie veľkonočné motívy alebo napríklad vaše iniciály.

Veľká noc hrou

Okrem tradičného šľahania korbáčom a polievania vodou môžete pre deti i dospelých pripraviť najrôznejšie súťaže. Inšpirovať sa možno napríklad vo Francúzsku, kde každý rok na Veľkú noc deti hľadajú cukrovinky a čokoládové výrobky po záhrade alebo v dome, pretože veria, že im ich tam schoval biely zajačik. Pre dieťa, ktoré sladkosť nájde prvé, si pripravte špeciálnu odmenu. Dospelí si zase môžu po vzore Chorvátov priťaukávať vajcom, pričom ten, ktorému zostane škrupina celá, vyhráva. Veľmi hravou tradíciu držia aj v Nemecku, kde sa ľudia snažia vajcom prehodiť strechu svojho domu a niekto z rodiny ho na druhej strane chytá. Táto tradícia má údajne ochrániť stavbu pred bleskom.