Mnoho ľudí im dnes dáva prednosť pred klasickými okuliarmi. Na rozdiel od nich nikde fyzicky neprekážajú, neobmedzujú vás pri športe a nemusíte strácať čas ich večným hľadaním – sedia vám totiž priamo na očiach. Viete ale, ako sa o ne starať, aby dobre slúžili, a zároveň ste si nimi neprivodili nepríjemné zdravotné komplikácie?

Z praktického hľadiska sú výhody nesporné. Šošovky sú obľúbené aj u žien, ktoré ich považujú za slušivejšiu, a predovšetkým neviditeľnú variantu toho, ako si dopriať ostrejšie videnie. Okuliare predsa len tvár skresľujú a niekomu pristanú viac, inému menej. I tu však funguje dobre známe “niečo za niečo”. So šošovkami si síce môžete užívať väčší komfort, údržba je ale náročnejšia než pri okuliaroch, ktoré ľahko posadíte na nos a občas preleštite špeciálnou handričkou.

Kontaktné šošovky a líčenie

Pri nanášaní make-upu dodržujte niekoľko pravidiel. Predovšetkým si šošovky aplikujte na čistú, nenalíčenú tvár a až potom nanášajte make-up. Pri večernom odličovaní zachovajte rovnaký postup – najprv šošovky, potom môže nastúpiť armáda odličovacích pomocníkov. Vďaka tomu sa nedostanú do kontaktu s nečistotami – keby boli zanesené špinou, mohli by vaše oči dráždiť a spôsobiť bolestivú reakciu. A nikto predsa nechce chodiť s očami ako angora.

Starostlivo si vyberajte kozmetiku – obzvlášť tú, ktorá je očiam najbližšie (maskara, očné tiene, linky, ceruzky). V bežných drogériách nájdete oftalmologicky testované produkty, vhodné aj pre citlivé oči a nositeľov kontaktných šošoviek. Ak máte v obľube očné tiene, dajte prednosť krémovej alebo gélovej konzistencii. Príliš prašné tiene môžu urobiť neplechu – do očí by sa vám mohol dostať prášok, kvôli ktorému by ste mali oči v jednom ohni. Z rovnakého dôvodu sú nevhodné drobivé maskary.

beautiful-2314_640

Pravidelná výmena je základ

Existuje množstvo typov šošoviek podľa dĺžky ich životnosti, napr. denné, dvojtýždňové, mesačné atď. Túto lehotu by ste mali vždy bezpodmienečne dodržiavať a šošovky “neprenášať”. Snaha ušetriť peniaze na úkor zdravia by sa vám nemusela vyplatiť – nosenie po dlhšiu dobu, než na akú sú určené, môže spôsobiť očnú infekciu. Pozor! Vo chvíli, keď otvoríte nové balenie, začína vám plynúť daná lehota bez ohľadu na to, či ich aktívne nosíte, alebo ich máte niekoľko dní uložené v puzdre. Odložením sa ich trvanlivosť nepredlžuje.

Roztok a puzdro

Pravidlo výmeny sa týka aj chemického roztoku, do ktorého sa šošovky po vybratí z oka ukladajú. Vymieňajte ho denne a nešetrite s ním – dolejte ho do puzdra až po vyznačenú rysku, prípadne tak, aby sa do neho šošovka ponorila celá. S každým novým balením tiež vykonajte výmenu púzdra. To nie je potrebné kupovať zakaždým nové, je automatickou súčasťou väčšiny predávaných roztokov.

abstract-19363_640

Akcia čisté ruky

Ďalšie cenné pravidlo. Pri vkladaní aj vyberaní šošoviek si dôkladne umyte ruky mydlom a so šošovkami manipulujte len suchými rukami.

Dostatočné zvlhčenie oka

Po celodennom nosení sa môže stať, že šošovky začnú vysychať a na oku spôsobovať podráždenie. Aj keď je časté používanie zdravotne nezávadné, lekári aj samotní nositelia odporúčajú šošovky striedať s okuliarmi. Jedná sa predsa len o cudzorodé teliesko, ktoré môže byť na unavených a nedostatočne zvlhčených očiach nepríjemne citeľné. Preto svoje oči pravidelne zvlhčujte a dodávajte im sviežosť na to určenými kvapkami. Výborne funguje prípravok Starazolin HydroBalance. Má preukázateľný dlhotrvajúci účinok a navyše rýchlo pôsobí proti pocitu suchosti očí, ich podráždeniu a únave.

Aj keď si kontaktné šošovky žiadajú svoju starostlivosť, nie je nijako zložitá ani časovo náročná. Pre to pohodlie, ktoré s nimi môžete získať, sa určite oplatí si tieto základné pravidlá osvojiť a vašim očiam dopriať to najlepšie.

contact-lens-548158_640

Súvisiace príspevky