ewita

Všetky farby dreva na vašej záhrade

Drevený nábytok a doplnky sú už na našich záhradách evergreenom. V poslednej dobe ale kladieme čoraz väčší dôraz na to, aké drevo si na svoju záhradu vyberáme. Bežne dostupné lacné tuzemské dreviny už našim nárokom často nestačia, preto sa obhliadame po exotickejších kúskoch.

Drevené akcenty záhrady si nevyberáme ledabolo. Nosným prvkom pri našom rozhodovaní je predovšetkým dlhá výdrž idúca ruka v ruke s užitočnosťou a ľahkou údržbou. Zatiaľ čo tvrdé dreviny z našich krajov (napr. dub) prvé dve kritériá spĺňajú, to tretie už v ich prípade pokrivkáva. Kam sa teda obrátiť, ak chceme mať svoju záhradu neustále krásnu, ale zároveň sa nemôžeme venovať jej údržbe zďaleka tak, ako by sme chceli?

Spoznajte drevo podľa farby

Exotický záhradný nábytok prináša do nášho bývania vlnu orientálnej krásy a inšpirácie idúcej ruka v ruke s vysokou praktickosťou. Napríklad nábytok z teaku vychádza z dlhodobej skúsenosti ázijských rybárov a staviteľov domov, ktorí výrobky z teakového dreva vystavené nepriaznivým poveternostným podmienkam používajú dlhý rad rokov bez toho, aby ich kvalita akokoľvek klesala. Teak natural upúta aj svojou jedinečnou farebnou krásou. Drevo sa môže pochváliť medovo zlatými až hnedými odtieňmi, ktoré sa do seba pôvabne zlievajú. Pre zachovanie tejto farebnosti stačí nábytok 1x ročne napustiť teakovým olejom. Drevo ponechané bez ochrany potom získa pôvabnú striebornú patinu (vplyvom tenkej zoxidovanej vrstvy), ktorá sa ale nijako nepodpíše na jeho vlastnostiach.

Exotická inšpirácia do záhrady k vám môže prísť aj zahalená do rúcha stále obľúbenejšieho nábytku z akácie. A ako ho spoznať? Podľa jeho originálnej plamennej textúry, ktorá mieša olivovo zelené až sivohnedé odtiene a tmavé akcenty dodávajúce tomuto nábytku teplý a domácky vzhľad.

Málo známy ale rovnako odolný je záhradný nábytok z dreva Ballay, ktorý sa svojimi nárokmi na spracovanie vyrovná nášmu smreku alebo borovici, avšak vlastnosťami ich ďaleko predčí. Veľmi obľúbená je jeho teplá červenohedá farba, ktorá pod hrejivými slnečnými lúčmi vyzerá skutočne neodolateľne.