Nikto nepochybuje o tom, že šport robí život lepším. Prospieva telu aj hlave – fyzická námaha zlepšuje kondičku, endorfíny zase náladu. Avšak pod podmienkou, že robíme šport, ktorý nás naozaj baví. Ešteže začínajúca sezóna ponúka toľko možností!

Prísť na to, aký šport človeka vystihuje, môže nejaký čas trvať. Kým nevyskúša, možno viac iba tuší, než vie, či je to bicykel, plávanie, beh, kolieskové korčule alebo menej tradičné, no čoraz obľúbenejšie kolobežky či „skajky“, teda lyže na kolieskach. Alebo čokoľvek iné.

Aj toto leto umožní malým aj veľkým odhaliť svoj talent a vášne. Keď si to zariadia múdro, nemusia hneď všetok výstroj nakúpiť. Veď, čo keby ich šport nakoniec až tak neoslovil? Na druhej strane sa však oplatí vedieť, na čo sa pri výbere zamerať.

 

Na dvoch kolesách

Hádam to nebude len vplyvom Petra Sagana, že čoraz viac Slovákov osedláva dvojkolesové tátoše fungujúce na ľudský pohon a šliape do pedálov. Čaro cyklistiky je ukryté aj v tom, že spája príjemné s užitočným – pri zdolávaní kilometrov človek kadečo vidí, kadečo zažije a je pritom voľný ako vták. Ani kĺby netrpia tak ako pri behu či lyžovaní a športovať takto môže celá rodina naraz. „Ide o záťaž  na váhonosné kĺby, pracuje svalový aparát a bicyklovanie je odporúčané aj ako doplnok pre iné športy, ako kondičná príprava, či vhodná porehabilitačná terapia“, hovorí MUDr. Tomáš Jakubík, ortopéd z Clinica Orthopedica.  

Pri výbere bicykla by nemala byť prvoradým kritériom farba, ale jeho typ, teda, či človek preferuje viac horský, cestný, trekingový, krosový, alebo čoraz populárnejší elektrobicykel. Záleží na cene, výbave a ďalej sa môžeme rozhodovať aj podľa farby. No ešte na jednu vec ľudia často zabúdajú, a to je geometria bicykla. Pokiaľ to človek s bicyklovaním myslí vážne a na sedadle chce v bezpečí stráviť desiatky kilometrov, mal by si bicykel vyberať v takej predajni, kde ho vedia aj kompletne nastaviť, aby všetko fungovalo, ako má.

 

Už ste skajkovali?

Milovníci lyžovania, ale aj tí, ktorí sneh a lyže až tak nemusia, no zamilovali si napríklad kolieskové korčule či beh, si teraz môžu vyskúšať skike. V podstate sú to krátke kolieskové lyže, ktoré sa hodia ako na asfaltku, tak na lesnú cestu a sú perfektnou alternatívou nielen na zimu bez snehu, ale aj pre bežcov, bežkárov, cyklistov alebo inlinerov. Ich výhodou je, že sú nenáročné a rýchlo a dobre jazdiť sa na nich naučí aj začiatočník. Ľahko sa obúvajú, sú veľmi spratné a v porovnaní s inlinami sa dajú využiť aj na menej pevnom a kompaktnom povrchu. Ako pri klasickom lyžovaní, tak aj pri skike sa používajú palice. Tie sú nápomocné pri udržaní rovnováhy a stability, preto sa aj neskúsený začiatočník nemusí báť nepríjemných pádov.

 

Kolobežkovanie

Spomínate si na časy, keď ste sa na kolobežke preháňali po sídliskách či dedinách? Kto by na tie časy nespomínal s láskou… Kolobežka však ani zďaleka nepatrí minulosti, práve naopak! Tento „dopravný prostriedok“ zažíva vo svete boom a na prepravu na krátke vzdialenosti ho využíva čoraz viac ľudí. Okrem toho, že sa pri kolobežkovaní môžete zabaviť so svojimi deťmi, čoraz viac ľudí si uvedomuje jeho praktické výhody. Cesta do práce či kamkoľvek inam môže byť zábavná aj v dopravnej špičke. Kolónam na cestách môžete dať už navždy zbohom, keď namiesto auta využijete na krátke cesty kolobežku.

O účinkoch kolobežkovania hovorí aj MUDr. Tomáš Jakubík, ortopéd. „Pohyb nohy, ktorou sa odrážame je príbuzný behu. Čím je povrch, na ktorý noha dopadá tvrdší, tým väčšia je záťaž. Podobne ako pri behu teda nemôžeme zanedbávať správnu techniku a výber povrchu, na ktorom vykonávame túto športovú aktivitu.“

 

Vodné lyže – pre milovníkov adrenalínu

Ak vás už dlhšiu dobu láka zažiť počas letného obdobia trochu vzrušenia a adrenalínu, určite stojí za to postaviť sa na vodné lyže. Počas horúcich letných dní vám tento šport vnesie do života vzrušenie a zároveň máte možnosť počas pauzy chytať bronz v plavkách. Na Slovensku nájdeme niekoľko stredísk, kde si vodné lyžovanie môžeme vyskúšať ťahaním za vlekom. Ak ste sa odhodlali vyskúšať tento druh športu, nezabudnite dbať na bezpečnosť a zverte sa do rúk odborníkov. Môže sa totiž stať, že ponúkanú atrakciu „waterskiing“ prevádzkovateľ ponúka aj bez príslušného oprávnenia. Športovisko, kde sa vodné športy prevádzkujú musia totiž spĺňať predpísané štandardy a disponovať pre túto činnosť certifikátom.

Z hľadiska zdravia radí MUDr. Jakubík: „Je to vhodný letný šport. Povrch je poddajný, mäkký a odpružený. Pri pádoch sa síce môže vodná hladina správať ako betón, takže môže prísť k nárazom, ale to už je riziko akéhokoľvek športu.“

V lete využite aj staré dobré klasiky – volejbal na piesku, plávanie, korčuľovanie, vodné pólo, chôdzu, beh, či turistiku. Príležitostí ako polahodiť telu i duši je viac ako dosť.

Súvisiace príspevky