Budíte sa nevyspatí, unavení a najmä, s bolesťami chrbtice? Už dlho si neviete dať rady s nekvalitným spánkom a radi by ste privítali pozitívnu zmenu? Hľadajte príčinu, ktorá môže stáť za vašim problémom so spánkom. Tou je najčastejšie nevhodný matrac, prípadne zlá kombinácia matracu a roštu. Prečítajte si pár nasledujúcich rád, s ktorými nájdete ideálne podmienky pre váš spánok.

O pohodlie aj na tej najdrahšej posteli sa stará kvalitný matrac

Drevené, kovové či kvalitné kožené postele. Je úplne jedno, z akého materiálu je vyrobená tá vaša, bez dobrého matracu nebude pohodlná ani tá úplne najdrahšia. Tou najhlavnejšou vlastnosťou matracu, ktorá vplýva na jeho pohodlnosť, je samozrejme tvrdosť. Je už na každom z nás, či nám viac vyhovujú mäkké alebo tvrdé matrace, existuje však pár odporúčaní, ktoré by ste mali pri výbere ideálnej tvrdosti zvážiť.

Tvrdosť matracov je potrebné odvodiť najmä od telesnej váhy

Pre ľudí s vyššou telesnou hmotnosťou sú vo všeobecnosti pohodlné matrace s vyššou tvrdosťou. Matrac totiž musí zvládnuť väčšiu záťaž a poskytnúť telu naozaj silnú oporu. Ľahší či nižší ľudia si zas pokojne môžu vyspávať na mäkších matracoch, ktoré sú pre ne postačujúce. Ideálnu tvrdosť si môžete vyskúšať aj tak, že si na matrac ľahnete a budete pozorovať polohu chrbtice. Ak približne v jej strede vložíte medzi chrbticu a matrac celú ruku, tvrdosť je ideálna. Matrac totiž zabezpečuje prirodzené zakrivenie chrbtice, ktoré je pre plnohodnotný spánok kľúčové.

Pri dlhotrvajúcich problémoch s chrbticou alebo u ležiacich pacientov voľte ortopedické matrace

Ak vy alebo váš blízky trpí chronickými bolesťami v oblasti chrbta, prípadne na postelí leží väčšiu časť dňa, potrebujete špeciálne matrace. Tie zamedzia vytvoreniu preležaním a zároveň chrbticu udržiavajú v ideálnej polohe. Sú to skôr tvrdšie matrace s tuhým jadrom a pohodlným povrchom tvoreným napríklad studenou penou. Nemusíte sa však báť, že vás takéto matrace vyjdú draho. Na internete nájdete aj lacné ortopedické matrace dostupné už za sumu nižšiu než 100 eur.