ewita

Vzorované tapety a plávajúca podlaha – áno alebo nie?

Snáď každý z nás chce mať doma kúsok upokojujúcej a krásnej prírody. Preto sú plávajúce podlahy, drevené parkety alebo linolea s dekorom dreva tak obľúbené. Nepasujú si však vždy s tapetami, ktoré prichádzajú znovu do módy. Viete, ako ich spolu správne kombinovať?

Dobrou správou je, že plávajúca podlaha či parkety, nepredstavujú pre váš výber tapety výraznejší problém. Aj keď pri bližšom pohľade vyzerá štruktúra jednotlivých dosiek veľmi výrazne, položené vedľa seba vytvoria súvislú plochu, v ktorej sa jednotlivé originálne prvky prakticky strácajú – sú totiž potláčané prirodzenou tieňovanou farebnosťou. Podlaha teda nie je rušivá, ale na miestnosť je potrebné nazerať ako na celok.

 

Členitosť interiéru vám napovie

Pri výbere modernej tapety sa oveľa skôr zamerajte na to, aký zložitý je váš interiér. Len stroho vybavenú miestnosť s niekoľkými väčšími kusmi nábytku výrazné tapety príjemne oživia a hocikedy sa stanú dominantným prvkom celého priestoru. Naopak miestnosť s množstvom dekorácií a ozdobných prvkov si žiada skôr jednofarebné pozadie, na ktorom všetky detaily krásne vyniknú ako farby na maliarskom plátne. Dobrým tipom môžu byť vinylové tapety s jemným leskom dodávajúcim múru punc luxusu a nevšednosti.

Tapety treba ladiť tiež k doplnkom – napríklad k sedačke, vankúšom alebo závesom. Neaplikujú sa už na všetky steny ako v 50. alebo 60. rokoch, ale len na jednu. Obvykle ide o stenu pohľadovú, nachádzajúce sa za sedačkou alebo posteľou, ale všetko záleží aj na vkuse a zamýšľanom dojme. Napríklad fototapety sa perfektne uplatnia aj na vstupných dverách alebo nahradia obraz na stene s televíziou. Výrazne vzorované tapety možno tiež nalepiť na stenu i len v niekoľkých málo pruhoch napríklad vedľa okien. Ani zďaleka nemusia pokryť celú stenu. Mnoho zaujímavých nápadov na realizáciu tapiet v interiéri nájdete v e-shope www.tapety-na-zed.cz. Jednoducho si vyberte tú „svoju“ tapetu a pozrite sa, ako vyzerá priamo na stene alebo si objednajte vzorky viacerých tapiet zadarmo a vyberte si tú najlepšiu priamo u seba doma. Na jednom mieste zakúpite tiež všetky tapetárske pomôcky a zistíte všetko, čo budete pre správne lepenie tapiet potrebovať.