Ste už unavení z oslepujúceho svetla, ktoré vstupuje do vášho domova, vytvára hrozný odraz na televízii, spôsobuje vyblednutie nábytku a koberca? Našťastie, existujú žalúzie a rolety, ktoré vám s tým dokážu pomôcť.

Drevené alebo hliníkové žalúzie?

Žalúzie predstavujú v podstate tvrdú úpravu konštruovanú z lamiel, ktoré sa nastavujú ručne pomocou retiazky, paličky alebo diaľkovým ovládaním.

Žalúzie sú nádherne nastaviteľné; lamely sú schopné zostať tesne uzatvorené kvôli súkromiu a ovládaniu svetla alebo naklonené k otvoreniu, aby umožňovali prepúšťať len množstvo svetla, ktoré si vyberiete. Keď sú vytiahnuté a umiestnené na vrchu okna, nechávajú neobmedzený pohľad.

Drevené žalúzie sú ďalšou populárnou voľbou. Drevo prináša do okien mäkší, organickejší pocit než hliníková roleta. Ak sa vyberiete touto cestu, uvedomte si, že drevo má niekoľko výhod . Môže byť podstatne lacnejšie a nie je tak náchylné na problémy s vlhkosťou, čo z neho robí skvelú voľbu pre kúpeľne, kuchyne a chladné podnebie.

 

Rolety

Všetci vieme, že látkové rolety sú v najjednoduchšej podobe obdĺžnikové kusy látky napojené na drevenú hmoždinku alebo kovovú rúrku, ktoré sú namontované medzi dvoma konzolami na vašom okne. Používajú buď pružinový mechanizmus alebo reťazovú kladku, ktoré umožňujú posúvanie tkaniny hore alebo dole pre ovládanie množstva svetla do vášho domova.

Podobne ako dvere aj  okná sú  jednou zo základných častí domu bez ohľadu na ich veľkosť, štýl a výzdobu. Zatiaľ čo závesy pridávajú farbu, teplo a štruktúru do miestnosti, na roletách oceníte, že sú diskrétne a funkčné. Pomáhajú udržiavať vaše priestory bez prachu. A v porovnaní s nákladmi na väčšinu okenných záclon, žalúzií a iného nábytku sú vysoko efektívne. Rolety by sa mali čistiť raz ročne. Záclony na druhej strane potrebujú väčšiu pozornosť, pretože môžu uschovať prachové roztoče. Závesy by sa mali čistiť tri až štyrikrát za rok, najmä ak je nejaký člen rodiny citlivý alebo má alergiu.

Poďme si zhrnúť základné výhody roliet i žalúzii:

  • Sú nápomocné, ak chcete zablokovať alebo znížiť vonkajšie oslnenie.
  • Majú jednoduchý dizajn.
  • Ľahko ovládateľné pomocou bočného reťazca alebo pružinového mechanizmu.
  • Umožňujú svetlu vstúpiť do miestnosti.
  • Pomáhajú regulovať teplotu v miestnosti.
  • Môžu splynúť s akoukoľvek dekoratívnou témou.